پزشکی و سلامتی
غذاهای مناسب برای افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی
مقابله با ضربان نامنظم قلب با مصرف شکلات
تقویت قدرت بینایی و حافظه با خوردن آووکادو
ماسک گیاهی درمان جوش
فواید مصرف روزانه زنجبیل
خواص بی نظیر برخی از دمنوش های گیاهی
فواید آناناس برای بدن
سطح منیزیم در بدن
درمان آکنه با دمنوش چای قرمز
دمنوش گزنه و لیموترش ضد کم خونی
تحریک تخمک گذاری چگونه امکانپذیر است؟
۸ نشانه مهم کمبود پروتئین
طرز تهیه ترکیب خانگی قوی تر از آنتی بیوتیک
تاثیر زنجبیل بر بیماری ها
خواص درمانی خاکشیر
۶ ماده غذایی ضد پیری
مزیت های خوردن آلو بخارا در دوران بارداری
تقویت قوای جنسی با سیر
برخی خواص پسته که کمتر در مورد آن شنیده‌اید
خواص چغندر
تغذیه هایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان
نکاتی برای خواب راحت
فواید پیاز برای سلامتی
http://www.health98.ir
http://www.health98.ir/?p=283
http://www.health98.ir/?p=475
http://www.health98.ir/?p=1028
http://www.health98.ir/?p=65
http://www.health98.ir/?p=194
http://www.health98.ir/?p=526
http://www.health98.ir/?p=60
http://www.health98.ir/?p=23
http://www.health98.ir/?p=341
http://www.health98.ir/?p=219
http://www.health98.ir/?p=593
http://www.health98.ir/?p=1188
http://www.health98.ir/?p=562
http://www.health98.ir/?p=500
http://www.health98.ir/?p=543
http://www.health98.ir/?p=376
http://www.health98.ir/?p=628
http://www.health98.ir/?p=292
http://www.health98.ir/?p=1093
http://www.health98.ir/?p=438
http://www.health98.ir/?p=470
http://www.health98.ir/?p=299
http://www.health98.ir/?p=584


اسپاسم می تواند بر روی افراد در تمام گروه های سنی، بدون در نظر گرفتن جنس، تاثیر بگذارد. این حالت بسیار دردناک است و عضله و محل درد، تنها پس از برطرف شدن اسپاسم آزاد می شود. طریقه درمان اسپاسم عضلانی به علت مشکل یا حادثه های فیزیکی و مزمن ، بستگی دارد.

اسپاسم عضلانی یک انقباض عضلانی است. اسپاسم عضلانی می تواند بخش های مختلفی از عضلات بدن را تحت تاثیر قرار دهد که منجر به علائم مختلفی می شود. اگر اسپاسم عضلانی بسیار دردناک بوده، برطرف شدن آن مشکل و یا مرتبا تکرار شود، باید از طریق مراقبت های پزشکی به دنبال سایر علل ممکن بود. درمان اسپاسم عضلانی با روشهای ساده ای امکان پذیر است.

اسپاسم عضلات اسکلتی، معمولا نوعی اسپاسم رایج بوده و اغلب به علت خستگی بیش از حد عضلات، کم آبی و الکترولیت های غیر طبیعی رخ می دهد. اسپاسم عضلانی معمولا ناگهانی رخ می دهد، دردناک، و تقریبا کوتاه مدت است. این حالت ممکن است با آزادسازی عضله از بین برود.

 

اسپاسم عضلانی قفسه سینه

اسپاسم عضلانی می تواند در قفسه سینه نیز رخ دهد. زمانی که عضلات قفسه سینه  دچار مشکل شده باشد، این مشکل رخ می دهد. اسپاسم عضلانی حتی می تواند موجب درد قفسه سینه شده و ممکن است  در برخی موارد، با حمله قلبی اشتباه شود. بسیاری از علل و شرایط سلامتی که منجر به اسپاسم عضلانی در قفسه سینه می شود شامل: صدمات قفسه سینه، ماهیچه سینه، فیبرومیالژیا و غیره.

 

علل اسپاسم عضلانی قفسه سینه چیست؟

عضله سینه می تواند اسپاسم عضلانی ایجاد کند. این مشکل می تواند برای هر کسی به وجود آید. با این حال باید گفت که ورزشکاران در ورزش هایی مانند بسکتبال، تنیس، وزنه برداران و بوکس بیشتر در معرض احتمال اسپاسم عضلانی در قفسه سینه هستند.

این کشش عضلانی ناشی از ضربه است. این  مشکل حتی گاه می تواند منجر به آسیب های جدی در عضلات شود. اسپاسم عضلانی سینه  یکی از شدیدترین اسپاسم های عضلانی است.

 

همراه با اسپاسم عضلانی، فرد مبتلا ممکن است درد غیر قابل تحملی داشته باشد و عضلات ممکن است حساس تر شوند. برخی از عوامل  موثر در اسپاسم عضلانی سینه شامل جراحت در قفسه سینه و شکستگی ها می شود.

اسپاسم عضلانی پا

اسپاسم در ناحیه پا می تواند یک کابوس واقعی باشد، به ویژه هنگامی که در هنگام  شب شما را بیدار کند. گرفتگی شدید عضلات پا ممکن است به پاها آسیب برساند، هرچند که آنها تنها در یک ناحیه ایجاد می شوند.

گاهی اوقات به نظر می رسد که هیچ دلیلی برای این اسپاسم یافت نمی شود. در هنگام اسپاسم عضلانی پا، معمولا، شما احساس دردی شدید در پا دارید.

 

در صورتی که عضله سریعا آزاد نشود ، احتمال آسیب وجود دارد. علت اسپاسم عضله پا، بیشتر به دلیل خستگی زیاد است، زیرا عضله شما خسته  شده و بدن شما خشک می شود؛ یا به دلیل اینکه شما به اندازه کافی، پتاسیم یا منیزیم دریافت نمی کنید. این مواد معدنی به عضلات شما کمک می کند تا به راحتی کار کنند.

درمان اسپاسم عضلانی

داروها و  یا درمان های طبیعی ممکن است باعث تسکین موقت علائم اسپاسم شوند. همچنین مهم است در نظر داشته باشید که برای درمان موفقیت آمیز ، لازم است که رژیم سالم، میزان کافی استراحت و ورزش را فراموش نکنید. استفاده از بسته های گرم و سرد جایگزین در منطقه آسیب دیده ممکن است در کاهش درد و اسپاسم عضلانی موثر باشند.

 

استرس های احساسی و روانی مانند اضطراب، ترس، تنش، سرخوردگی یا خشم می توانند مجموعه ای از واکنش های بدن را که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد، در برداشته باشند.

اسپاسم، تنش عضلانی، درد و سفتی در گردن و شانه علائمی هستند  که معمولا هنگامی که فرد تحت استرس عاطفی است تجربه می شود. راه های مختلفی برای استراحت عضلات و جلوگیری از تنش وجود دارد که عبارتند از: کشش، درمان فیزیوتراپی، ماساژ، تمرینات آرام بخش موثرو طب سوزنی.

راه های دیگر درمان اسپاسم عضلانی می تواند شامل موارد زیر باشد: کشش

گرفتگی عضله را آرام کنید. هرگونه فعالیتی را که ممکن است باعث التهاب شود حذف کرده و عضله را به آرامی کشش داده و به آرامی برگردانید. شما می توانید در حال ماساژ عضله  و حرکت کششی ، از یک پد حرارتی نیز استفاده کنید. منیزیم در طب سوزنی قدیم می گویند:” اولین توصیه ما برای بیماران مبتلا به گرفتگی عضلات پا، منیزیم است.

 

” برای درمان اسپاسم عضلانی ناحیه پا در زنان باردار، منیزیم پیشنهاد شده است، اما مطالعات بیشتری  نیز در این زمینه لازم است. بنابراین زنان باردار ، پیش از مصرف مکمل، باید با پزشک خود مشورت کنند.

در صورتی که شما به طور مکرر دچار اسپاسم عضلانی می شوید، سعی کنید منیزیم بیشتری را به رژیم خود اضافه کنید. آجیل و دانه های غنی نیز منبعی عالی از منیزیم هستند.

برای درمان اسپاسم عضلانی ، می توانید پارچه ای را مرطوب  کرده و بر روی عضله  دچار گرفتگی فشار داده، یا می توانید از دوش گرم برای مرطوب کردن و بهبودآن کمک بگیرید.

هیدراته کردن

یکی دیگر از راه های ممکن برای متوقف کردن گرفتگی عضلات ، عمل هیدراته است . رفع درد در این کارممکن است کمی بیشتر طول بکشد، اما در صورتی که شما در طی روز میزان کافی آب و مایعات بنوشید، می توانید از گرفتگی عضله جلوگیری کنید.

 

در صورتی که  شما در معرض گرفتگی عضلات هستید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که پیاده روی کنید. با پیاده روی منظم، شما به طور مرتب عضلات را حرکت داده و مانع از سفتی و خشکی آن می شوید و احتمال بروز اسپاسم، کاهش می یابد. در صورتی که همچنان دچار گرفتگی عضلات می شوید، توصیه می کنیم  که به طور مرتب عضلات را ماساژ دهید.

درمان اسپاسم عضلانی با روشهای خانگی

استراحت ، راه درمان اسپاسم عضلانی نیست و بهتر است به منظور جلوگیری از این آسیب، به تمرین و فعالیت های عادی و روزمره  مشغول باشید.

عدم تحرک علاوه بر این مشکل ، ممکن است سلامت شما را به خطر اندازد و قطعا وجود درد در هر نقطه از بدن برای هیچ فردی خوشایند نخواهد بود. تحرک،  راه خوبی برای روند بهبود است. درمان های گیاهی و خانگی به منظور بهبود و کاهش اسپاسم عضلانی مفید است.

کمپرس سرد

به مدت ۷۲ ساعت اول بلافاصله پس از شروع اسپاسم عضلانی، یک پیمانه یخ، پد ژل سرد (یا یک کیسه سبزیجات یخ زده) را در یک پارچه نازک  قرار داده  و به مدت ۲۰ دقیقه روی  محل آسیب زده قرار دهید.

 

یخ باعث رفع التهاب و تورم می شود،  درد را خنثی کرده و باعث تحریک ضربه های عصبی به ناحیه آسیب دیده می شود. با این حال مراقب باشید کمپرس یخ زیاد طولانی نشود. جلسات درمان سرد بیش از ۲۰ دقیقه، به طور بالقوه باعث می شود که درد و یا حتی التهاب بافت ها تشدید شود.

گرما رسانی

پس از سه روز اول، می توانید از گرما استفاده کنید تا شدت  درد عضله را کاهش دهد و جریان خون افزایش یابد. انتظار می رود حداقل ۷۲ ساعت پس از شروع اسپاسم، تورم و التهاب اولیه بوجود آید و حرارت به طور کلی باعث آرام شدن آن می شود. منابع گرمایی مناسب  شامل پد مرطوب گرم یا بسته هایی گرمازا، حمام  آب گرم و جکوزی هستند.

 

بهتر است در درمان خانگی اسپاسم عضلانی موارد زیر را رعایت کنید:

نوشیدن آب فراوان تنظیم سطح منیزیم دوری از استرس تنظیم سطح پتاسیم  تمرینات ورزشی خواب و استراحت کافی

 

منبع:

www.medicinenet.com

 

منبع : nabzema.com

درمان خانگی اسپاسم عضلانی

درمان خانگی اسپاسم عضلانیمتخصص تغذیه و رژیم درمانی در مقوله گیاه‌خواری، معایب و مزایای آن را برای افراد علاقه‌مند به این نوع رژیم‌ها تشریح کرد.

مجید کاراندیش متخصص تغذیه و رژیم درمانی، به انواع مختلف گیاه خواری اشاره کرد و گفت: یکی از شدیدترین و خالص ترین نوع گیاه خواری این است که هیچ نوع محصول حیوانی مصرف نمی شود و حتی غذاهای گیاهی به صورت خام مصرف می شود که به خام گیاه خواری معروف است.

وی افزود: نوع دیگر، گیاه خواری صرف است که گیاهان به صورت پخته مصرف می شوند یعنی محصولاتی مانند شیر، لبنیات، تخم مرغ و عسل هم ممکن است مصرف نشود.

کاراندیش بیان کرد: در گروه دیگر فقط گوشت مصرف نمی شود اما محصولات لبنی، انواع تخم پرندگان و عسل مورد استفاده قرار می گیرد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: برخی افراد برای استفاده از مزایای تندرستی گیاه خواری و برخی به دلیل دیدگاه های فلسفی و یا برخی مسایل و ایدئولوژی ها به این روش تغذیه ای روی می آوردند.

 

وی در خصوص معایب و مزایای این نوع رژیم تغذیه ای اظهار کرد: ساده ترین شکل به این صورت است که گوشت قرمز و امعا و احشای حیوانات را مصرف نمی کنند ولی گوشت سفید مصرف شود. این روش توسط متخصصان تغذیه تقویت و تشویق می شود چون ما هیچ ضرورتی برای مصرف گوشت قرمز در تغذیه نداریم.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی ادامه داد: اگر افراد نخواهند گوشت مصرف کنند اما شیر، لبنیات و تخم مرغ مصرف شود و حبوبات همراه با غلات باشد مانند عدس پلو یا نان و لوبیا، مناسب است.

وی با اشاره به محدودیت و نقص پروتیین موجود در گیاهان گفت: همزمان مصرف کردن حبوبات و غلات و استفاده از گروه شیر، لبنیات و تخم مرغ، کمبود تغذیه ای را ایجاد نمی کند.

کاراندیش اضافه کرد: در برخی گروه های خاص احتمال کمبودهای تغذیه ای زیاد است مانند مشکل کم خونی زنان در سنین باروری و یا کم خونی(Anemia) در کودکان و نوجوانان، که راه رفع کمبود استفاده به جا و به اندازه مکمل هاست. اما اگر شیر، لبنیات و تخم مرغ مصرف نشود این نوع رژیم ها دچار کمبودهایی خواهند بود که آهن، ویتامین B۱۲ و برخی مواد مغذی موثر در ساخت استخوان مانند کلسیم، فسفر و روی از آن جمله هستند.

وی اظهار کرد: در رژیم های گیاه خواری، ویتامین C و اسید فولیک به مقدار زیادی دریافت می شود چون در بسیاری از منابع غذایی گیاهی وجود دارد اما کلسیم، فسفر، آهن، ویتامین B۱۲ و پروتیین کافی دریافت نمی شود. اگر کسی مایل به مصرف گوشت نیست اشکالی ایجاد نمی کند اما باید شیر، لبنیات و تخم مرغ و همزمان حبوبات و غلات مصرف شوند و در صورت نیاز مکمل هایی از جمله مکمل آهن و ویتامین D مورد استفاده قرار گیرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در خام گیاه خواری هضم گیاهان دچار مشکل است و اصلا توصیه نمی شود اما گیاه خواری که به صورت کامل گیاه خوارباشد (محصول حیوانی مصرف نکند) حتما مکمل های کامل را دریافت کند یعنی مولتی ویتامین مینرال هر روز مصرف شود و آزمایش های لازم برای تشخیص نوع کمبودها انجام شود تا متناسب با آن مکمل های لازم دریافت شود.

وی اظهار کرد: در رژیم های گیاه خواری معمولا به دلیل مصرف کم روغن و انواع گوشت ها و غذاهای گوشتی سرخ شده در روغن، کاهش وزن(Weight Loss) صورت می گیرد. از آنجا که این افراد به سلامتی خود بیش از افراد دیگر اهمیت می دهند و ورزش را در کنار شیوه تغذیه ای دارند، این مجموعه تغییر شیوه زندگی باعث کاهش وزن می شود نه تنها گیاه خواری.

منبع : shafaonline.ir

درباره گیاهخواری و خام‌خواری بیشتر بدانیم

درباره گیاهخواری و خام‌خواری بیشتر بدانیمزمانی که صحبت از کاهش وزن می‌شود، این سوال پیش می‌آید، چه غذاهایی بخوریم تا چربی‌ها را بسوزانیم؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید نقش مثبت چربی‌ها را در زندگی خود درک کنیم. این را همه می‌دانیم که بدن نیاز به چربی دارد. چربی‌ها از اندام‌ها محافظت می‌کنند، آنها را گرم نگه می‌دارند، به رشد سلول‌ها کمک می‌کنند و انرژی زیادی را برای مدت زمان طولانی ذخیره می کنند.

چربی بیش از حد، برای بدن مضر است و می‌تواند منجر به مشکلات (Difficulties)جدی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی شوند، به خصوص اگر این چربی‌ها پایین قفسه سینه را احاطه کرده باشند و اکثر اندام‌های مهم را پوشش داده باشند. طبق بررسی رژیم غذایی و تغذیه ملی انگلیس، بیشتر افراد معمولا بیشتر از میزان توصیه شده، چربی اشباع شده مصرف می‌کنند.

تحقیقات جدید منتشر شده توسط دانشگاه واریک نشان می‌دهند، برای محدود کردن میزان کالری مصرفی، رژیم غذایی که حاوی مواد غذایی مانند اِستِیک، ماهی خال خالی، عدس و آووکادو می‌باشند را برای مصرف توصیه می‌کنند. این رژیم غذایی باعث واکنش مغزی می‌شوند که شما احساس سیری می‌کنید، در این صورت ممکن است، در هنگام صرف کردن غذا تمایل کمتری به خوردن نشان دهید.

افزایش متابولیسم بدن یا مصرف انرژی، از جذب چربی جلوگیری می‌کنند که اینها نیز از دیگر روش ها، برای کاهش چربی و چربی سوزی در رژیم غذایی به شمار می‌روند.

افزایش مصرف این غذا‌ها ممکن است، به کاهش وزن کمک کنند…

۱ -فلفل تند طبق یک مطالعه که در سال ۲۰۱۰ توسط انجمن شیمی امریکا انجام شده بود نشان داد، کپسایسین – که در فلفل‌های تند یافت می‌شود، ممکن است بتواند به مبارزه با چربی‌ها بپردازد و سبب کاهش وزن بشود. این امربه دانشمندان کمک کرد تا تحقیقات بیشتری را در زمینه‌ی چگونگی استفاده از آن در درمان چاقی(Obesity) انجام دهند.

۲ -گریپ فروت خوردن روزانه نیمی از گریپ فروت قسمت اعظمی از ویتامین ث شما را تامین می‌کند. البته مزایای این میوه تنها به اینجا ختم نمی‌شود، گریپ فروت معمولا به عنوان میوه‌ای شناخته می‌شود که متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

توانایی چربی سوزی این میوه در سال ۲۰۰۶ توسط گروه تغذیه و تحقیقات متابولیسم کالیفرنیا بیان شد. ۹۱ نفر از افراد چاق که بیش از ۱۲ هفته تحت نظارت قرار داشتند، در این تحقیق شرکت کرده بودند. مطالعه بر روی آن‌ها نشان داده بود که مصرف روزانه نصف گریپ فروت تازه قبل از غذا در کاهش وزن، به اندازه‌ی چشمگیری تاثیر گذار است.

۳ -چای سبز توانایی اکسیداسیون اسید‌های چرب، یکی از دلایل علاقه به رژیم غذایی با طعم‌های تلخ می‌باشد. این روش چگونه کار می‌کند؟ همه چیز مر بوط به پلی فنل‌های موجود در چای سبز است. ترکیب کاتچین باعث تحریک اکسیداسیون چربی‌ها می‌شوند که به افزایش متابولیسم کمک می‌کنند.

۴ – جلبک دریایی جلبک دریایی حاوی فوکوزانتین است. مطالعات بر روی حیوانات نشان داده اند که مکمل‌های فوکوزانتین در دراز مدت می‌توانند باعث افزایش مصرف انرژی و چربی سوزی شوند و در نهایت منجربه کاهش وزن شوند. در مطالعه‌ای که بر روی انسان‌ها انجام شده است نشان می‌دهد که مصرف روزانه فوکوزانتین می‌تواند به میزان قابل توجهی در کاهش وزن تاثیر گذار باشد. با این حال برخی دانشمندان می‌گویند هنوز شواهد کافی برای این نتیجه گیری جامع وجود ندارند.

 

۵ – دارچین آیا این ادویه ممکن است بتواند به کاهش اثرات مضر یک رژیم غذایی چرب کمک کند؟ یک مطالعه‌ی ۱۲ هفته‌ای که توسط انجمن قلب امریکا بر روی حیوانات صورت گرفته بود نشان می‌داد که در مقایسه با رژیم غذایی بدون دارچین، مصرف دارچین در کنار رژیم غذایی با چربی بالا، می‌تواند به داشتن سطح مناسبی از چربی و قند کمک کند. بر طبق این مطالعه، پلی فنل به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی می‌تواند عوامل خطر را کاهش دهد.

منبع : shafaonline.ir

چه غذاهایی بخوریم تا چربی‌ها را بسوزانیم

چه غذاهایی بخوریم تا چربی‌ها را بسوزانیمآووکادو یک میوه نیست، بلکه یک سبزی سرشار از مواد مغذی و اسیدهای چرب مورد نیاز برای بدن است. آووکادو یک نوع سبزی چرب است.

نبض ما – آووکادو درختی است که ارتفاع آن به حدود ۶ متر می رسد و درقسمت های گرم آمریکا و برزیل و غرب هندوستان پرورش می یابد. برگهای این درخت ضخیم و سبز و گلهای آن کوچک و سبز رنگ است . میوه آن مانند گلابی و دارای پوستی سخت برنگ سبز تیره و یا سیاه است.

در حدود ۴۰۰ نوع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از آنها درای پوست صاف و سبز رنگ بوده ولی پوست برخی از آنها سیاه و خشن است. دانه گیاه درای مقدر کمی ( در حدود ۲ درصد ) روغن است . این روغن غلیظ و سفت و به رنگ زرد مایل به سبز بوده که درای بو و طعمی مطبوع است.

ارزش غذایی ۱۰۰ گرم آووکادو آب ۸۰ گرم انرژی ۱۵۰ کالری پروتئین ۱/۸ گرم چربی ۱۴ گرم مواد نشاسته ای ۵ گرم کلسیم ۸ میلی گرم فسفر ۳۵ میلی گرم آهن ۵/۰ میلی گرم پتاسیم ۶۰۰ میلی گرم ویتامین آ ۲۵۰ واحد ویتامین ب ۱ ۰/۰۸ میلی گرم ویتامین ب ۲ ۰/۱۵ میلی گرم ویتامین ب۳ ۱/۴ میلی گرم ویتامین ث ۱۲ میلی گرم آووکادو و سلامت پوست و مو

-این میوه بهترین ماسک برای برطرف کرده چین و چروک های صورت و جلوگیری از پیدایش آن است. برای این منظور آووکادو را پوست کنده و له کنید و بصورت ماسک بر روی صورت و گردن بگذارید و بعد از نیم ساعت بشوئید.

– این میوه پوست را آبرسانی و نرم کرده و سلولهای مرده پوست را بدون ایجاد آسیب و سوزش پاکسازی می کند.

– روغن آووکادو بهترین کرم برای پوست است زیرا به آسانی در پوست نفوذ می کند و به پوست شادابی می دهد.

– از آنجایی که این میوه سرشار از پروتئین و چربی است، مصرف آن می تواند به حفظ لطافت و شادابی موهای شما کمک کند.

 

– به علاوه اگر موهای خشکی دارید، می توانید نصف آووکادو را رنده و با یک قاشق چای خوری روغن زیتون و یک عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنید و هر روز به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را روی موهای خودتان که از قبل مرطوب کرده اید، ماساژ دهید.

– برای جلوگیری از ریزش مو ، هرشب مقدری از روغن آووکادو را به سر بمالید و صبح بشوئید.

– شوره سر را از بین می برد.

– برای براق شده موها ، بعد از شستشوی سر چند قطره روغن این میوه را به موها بمالید.

خواص هسته آووکادو

این میوه در مقایسه با دیگر میوه ها و سبزیجات، آنتی اکسیدانش بیشتر است. این یک واقعیت شگفت آور است که  فقط  در پوست و گوشت آووکادو  ۳۰٪  آنتی اکسیدان  و در هسته آن ۷۰٪  آنتی اکسیدان وجود دارد.

این آنتی اکسیدان کلسترول را کاهش داده  و از انواع بیماری ها به ویژه بیماری های قلبی پیشگیری میکند.  همچنین بیماری های التهابی را کاهش می دهد و  تورم در دستگاه گوارش را درمان می کند.

ترکیب فنولیک آنتی اکسیدانی موجود در هسته  آووکادو به تسکین درد معده  کمک می کند چون خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتری دارد. آنتی اکسیدان مهم دیگر شناخته شده  فلاونول است که در هسته آووکادو وجودد دارد  این آنتی اکسیدان  با سرطان مبارزه می کند.

اگر  سیستم ایمنی ضعیف دارید  و اغلب سرما خورده و به آنفولانزا مبتلا می شوید،  دانه آووکادو در رژیم غذایی خود بگنجانید. مصرف دانه آووکادو  سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

 

دلایل اساسی ابتلا به  سرطان و پیری زودرس رادیکال های آزاد است. دانه آووکادو می تواند با این رادیکالهای آزاد مبارزه کند. داشتن توانایی برای بازسازی کلاژن در زیر پوست، می تواند انسان را جوان و شاداب  پر انرژی تر  کند.

در پیشگیری از درد مفاصل و بیماری های استخوان تیز موثر است. از دست دادن وزن و کاهش سطح قند خون دو مزیت دیگر  این هسته است.

چگونه از هسته آووکادو استفاده کنیم؟ اگر آووکادو رسیده است به آسانی باز خواهد شد. فقط یک چاقو را  به صورت عمودی از هر دو طرف قرار دهید.

از دانه آن اسموتی درست کنید آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و  با چکش بزنید. سپس به همراه مواد دیگر مانند اسفناج، موز  و… در مخلوط کن ریخته و اسموتی درست کنید.

 

چگونه آووکادو مصرف کنیم؟

آووکادوهای خوش شکل را که روی آنها بدون خراش است، انتخاب کنید. برای استفاده فوری آووکادوهایی را بخرید که وقتی آنها را فشار می ‏دهید کمی نرم باشند. برای اینکه آووکادوهای سفت برسند، آنها را برای چند روز، با یک عدد موز در یک پاکت کاغذی قرار دهید.

آووکادوها را پس از شستن از وسط ببرید. بعد یک کارد در وسط آن فرو کنید و آن را بچرخانید تا هسته اش خارج شود. می‏توانید آن را با پوستش سرو کنید، و یا آن را از پوست جدا کرده و برای سوپ یا سالاد استفاده کنید، و یا با آن یک سس درست کنید.

 

آووکادو یک میوه روغنی است و چربی‏های قابل هضم دارد و می‏توان با آن یک سس سالم به همراه سبزیجات خام درست کرد. روش دیگر برای تهیه سس این است که آن را پوست کنده و خرد کنید و نمک و کره به آن اضافه کنید. سپس سس حاصل را روی نان بمالید و میل کنید.

می‌توانید در بسیاری از دستور پخت‌ها از آووکادو بعنوان سبزی استفاده کنید. می‌توانید آنرا تکه تکه کنید و به سالادتان بیفزایید، یا آنرا به سالاد میوه‌تان اضافه کنید.

می‌توانید وقتی که فرزندتان توانست جامدات بخورد، آنرا له کنید و به او بدهید، یا اینکه به قطعات کوچکی تقسیمش کنید تا خودش گاز بزند و بخورد!

 

می‌توانید آنرا با آبلیمو، گوجه فرنگی، گشنیز، پیاز و نمک پوره کنید و با آن گوآکاموله درست کنید و آنرا با چیپس بخورید یا در ساندوی چتان بریزید. حتی می‌توانید آووکادو را بصورت گرم هم مصرف کنید، بدین صورت که با روغن و لیمو مخلوطش کرده و بهمراه میگو و پاستا یا با سوپتان سرو کنید.

نکته: آووکادو را باید خام مصرف کرد، زیرا پس از پختن مزه تلخی به خود می‌گیرد.

هشدار

اگر به لاتکس آلرژی دارید، آووکادو را با احتیاط مصرف کنید، چرا که می‌تواند شوک آنافیلاکتیک به بدنتان وارد کند. اگر آووکادو خوردید و دهانتان تورم کرد، کهیر زدید، تنفس تان به مشکل خورد، یا در بلعیدن غذاها با مشکل مواجه شدید، سریعا به اورژانس مراجعه کنید. اگر به آووکادو واکنش‌های آلرژیک نشان می‌دهید، دکترتان را در جریان بگذارید تا نوع حساسیت شما را بررسی کند.

منبع : nabzema.com

خواص میوه آووکادو

خواص میوه آووکادووقتی دما افت می‌کند و ساعت‌های روشن روز کوتاه‌تر می‌شوند، سطح انرژی بدن نیز بسیار کم می‌شود و روی حالات روحی هم اثر منفی می‌گذارد.کودکان نیز در روزهای سرد سال کم تحرک‌تر می‌شوند. بنابراین توجه به تغذیه مناسب آنها در این روزهای سال بسیار مهم است.اگرچه در مورد اختلال عاطفی فصلی کودکان چندان تحقیقاتی صورت نگرفته است اما کودکان هم درست مانند بزرگسالان، نوعی افسردگی فصلی را تجربه می‌کنند و این وضعیت با تغییرات در روحیه، انرژی، قدرت تمرکز، اشتها و خواب‌شان بروز داده می‌شود.در ضمن سرما نیز موجب بیماری‌هایی چون سرماخوردگی می‌شود و مشکلات را دو چندان می‌کند. با مصرف برخی از خوراکی‌های مناسب این فصل می‌توان کودکان را سالم و شاد نگهداشت. در ادامه به تعدادی از این خوراکی‌ها اشاره شده است.

گل کلم

این سبزی چلیپایی- از خانواده کلم‌ها- می‌تواند از ابتلا به سرطان و التهاب پیشگیری کند. گل کلم به تنهایی خوشمزه است اما می‌تواند به‌راحتی با طعم‌های دیگر ترکیب شود. همچنین حاوی ویتامین A، C، Kو سرشار از ویتامین B است.گل کلم علاوه بر این ویتامین‌ها، حاوی مقدار کمی پروتئین، پتاسیم، منیزیم و منگنز که برای رشد کودک مهم است، بوده و فیبر موجود در آن می‌تواند سطح انرژی بدن را ثابت نگهدارد و به هضم غذا کمک کند.

کدو حلوایی

کدو حلوایی غنی از ویتامین A و کاروتنوئیدهاست که برای سلامت قلب و سیستم ایمنی بدن و پوست سالم، بسیار مفید هستند.همچنین منبع خوبی از فیبر است که سطح قند خون را در وضعیت مناسبی نگه می‌دارد. بنابر این کدو حلوایی را به لیست غذایی هفتگی کودکانتان وارد کنید.

قارچ

قارچ منبع خوبی از ریبوفلاوین، نیاسین، اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)، پتاسیم، فسفر، مس و سلنیوم است. ممکن است کودکان طعم این خوراکی را دوست نداشته باشند اما می‌توانید از قارچ در سوپ، ماکارونی و سالادها استفاده کنید.

سالمون

تریپتوفان موجود در سالمون و دیگر پروتئین‌های حیوانی موجب تولید سروتونین می‌شود. این انتقال‌دهنده عصبی، با تنظیم حال و روحیه فرد در ارتباط است.سالمون همچنین سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ بوده که بنابر تحقیقات معلوم شده است می‌تواند از ابتلا به افسردگی پیشگیری کند. برخی از کودکان ماهی سالمون را به‌صورت آب‌پز و یا سرخ شده، دوست دارند.می‌توانید برای خوش طعم شدن آن نیز از سس استفاده کنید.

نارنگی و پرتقال

این میوه‌ها سرشار از ویتامین C و فیبر بوده و حاوی کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم هستند که برای قوی نگهداشتن استخوان‌ها و عملکرد خوب ماهیچه‌ها مناسبند.کودکان از خوردن این میوه‌ها، به‌ویژه نارنگی که پوست آن به‌راحتی کنده می‌شود، لذت می‌برند.

گریپ‌فروت

این میوه علاوه بر بزرگسالان، مناسب کودکان نیز است. گریپ‌فروت حاوی ویتامین C، تیامین، B6، فولات، ویتامین B5، منیزیم و پتاسیم است.پوست آن را گرفته و به کودک‌تان بدهید و یا به سالاد او اضافه کنید.

منبع : armandaily.ir

تغذیه مناسب کودکان در زمستان

تغذیه مناسب کودکان در زمستانشاید برای سالیان زیادی به خود می گفتید اگر روزانه یک عدد مولتی ویتامین بخورم، عمر طولانی تری خواهم داشت. اما آیا هر نوع مولتی ویتامینی که استفاده کنیم نتیجه همان است؟ سازمان های نظارت بر شرکت های تولید مولتی ویتامین دریافتند که بعضی مولتی ویتامین ها، مقدار خیلی زیاد و یا خیلی کمی از برخی ویتامین ها دارند و همچنین در بعضی از این مکمل ها، مواد خطرناکی مانند سرب به کار رفته است. سپس مقاله ای جنجالی توسط نشریه ها در دانمارک و دیگر کشورهای اروپایی پخش شد که در آن ادعا می شد مولتی ویتامین نه تنها باعث طول عمر نمی شود، بلکه عمر را کوتاه می کند. واقعا داستان چیست؟ به همین دلیل با متخصصان تغذیه و اساتید دانشگاه های معتبر صحبت کردیم تا این ابهامات گیج کننده که درباره مولتی ویتامین ها به وجود آمده است رفع شود.

آیا مولتی ویتامین ها بی خطر هستند؟

سالیان زیادی است که مکمل های ویتامین  توصیه می شوند. این ویتامین ها،  مخصوصا به کسانی که رژیم دارند و یا از نظر مصرف میوه و سبزیجات محدودیت دارند کمک می کند ویتامین های کلیدی را دریافت کنند. بعید است یک مقاله انتقادی بتواند نظر متخصصان را درباره مولتی ویتامین ها عوض کند. همچنین مولتی ویتامین های بدون سرب هم ساخته می شود که دیگر آن مواد خطرناک را در خود ندارند و مقاله ی انتقادی که منتشر شده بود به این مسئله اشاره ای نکرده بود. بهترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که از مکمل های تایید نشده استفاده نکنید، روی بسته های مولتی ویتامین به دنبال برچسب بدون سرب و برای مصرف روزانه بگردید تا مطمئن شوید ناخالصی ندارد. همچنین به دنبال تایید مراکزی همچون (NSF) (USP) و (CL) که روی بسته بندی نوشته شده است، باشید. البته این را هم بدانید مکملی که می خرید حتما لازم نیست همه تایید ها را داشته باشد.

برای خرید بهترین نوع مولتی ویتامین چقدر باید هزینه کنیم؟

این را بدانید که قیمت به معنای کیفیت نیست. بعضی از مولتی ویتامین های گران قیمت وجود دارند که در تست های (CL) شکست خورده اند. و در کنار این ها، مولتی ویتامین هایی با قیمت مناسب هستند که همه تست ها را گذرانده اند. پس مهم این است، مکملی که انتخاب می کنید، با کیفیت باشد و تایید های لازم را داشته باشد.

چگونه مولتی ویتامین مناسب خود را پیدا کنیم؟

در سال هایی که توانایی باردار شدن را دارید، مطمئن شوید مولتی ویتامینی که استفاده می کنید ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید داشته باشد که به رشد سلول های جدید کمک می کند. در دوران بارداری، مولتی ویتامین مورد استفاده باید ۶۰۰ میکروگرم فولیک اسید داشته باشد، این ماده مغذی باعث کاهش بروز نقایص هنگام تولد، مانند نقص لوله عصبی اسپینا بیفیدا می شود. زنان پیش از یائسگی باید به دنبال مولتی ویتامین های با آهن بالا باشند زیرا در دوران قاعدگی خون از دست می دهند، اما زنان یائسه بهتر است مولتی ویتامین بدون آهن مصرف کنند. زیرا میزان بالای آهن، باعث بروز بیماری های قلبی می شود. کسانی که سرطان دارند باید مواظب باشند که چه مولتی ویتامینی استفاده می کنند چون سلول های سرطانی هم برای رشد، نیاز به ویتامین دارند پس چنین افرادی قبل از استفاده حتما باید با پزشک خود مشورت کنند.

اگر بعد از مصرف مولتی ویتامین، حالت تهوع داشتیم چه کار کنیم؟

یکی از راه ها تغییر مولتی ویتامینی است که استفاده می کنید. آزمون و خطا، بهترین راه برای پیدا کردن مارکی است که با معده سازگار است و آن را تحریک نمی کند. همچنین مولتی ویتامین را همراه با غذا بخورید، چون بدن به کمی چربی برای جذب برخی از ویتامین ها نیاز دارد. اینکه چه مدل مولتی ویتامینی ( قرص، شربت) استفاده می کنید مهم نیست. اما معمولا مولتی ویتامین به شکل مایع، زودتر جذب می شود.

منبع : kermany.com

چگونه مولتی ویتامین مناسب خود را پیدا کنیم

چگونه مولتی ویتامین مناسب خود را پیدا کنیمزمانی که به شدت بر روی انجام تمرینات ورزشی تمرکز می‌کنید انتظار دارید نتایج حاصل از آن را مشاهده کنید. اگر نتوانید به نتایج مدنظر خود برسید خیلی زود خسته می‌شوید. همانطور که می‌دانید استفاده مستمر از خدمات باشگاه‌ها یا کار کردن با یک مربی شخصی می‌تواند بسیار پر هزینه باشد. به همین خاطر باید مطمئن شوید که در کنار تمرینات ورزشی نکات دیگری را رعایت می‌کنید. با انجام چند ترفند ساده قادر خواهید بود عضلات خوبی بسازید و چربی‌ها را آب کنید. در این مقاله قصد داریم اشتباهاتی را که افراد در این زمینه انجام می‌دهند را مرور کنیم و به جای آن کارهایی که می‌توانید برای به دست آوردن نتایج بهتر انجام دهید را بیان کنیم. پس همراه ما باشید.

 

تکرارهای شما همه اشتباه هستند:

زمانی که از تمرینات قدرتی استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید سه ست استاندارد را به صورت ۱۰ الی ۱۲ بار در هر تمرین ورزشی تکرار کنید. اما چنین تفکری شما را از رسیدن به هدفتان باز می‌دارد. با اینکه تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که تعداد بهینه تکرارها در به حداکثر رساندن ساخت عضلات حدود ۶ الی ۱۲ تکرار در هر ست است اما این موضوع بدین معنی نیست که همه آموزش‌های شما باید این چنین باشد. محدوده تکرار کمتر( ۱ الی ۵ تکرار در هر ست) را با استفاده از وزنه‌های سنگین و نیز محدوده تکرار بیشتر ( ۱۸ الی ۱۲ تکرار) را با وزنه های سبک تر انجام دهید. تنوع در تکرارها برای بهینه سازی رشد و توسعه عضلات بسیار موثر است.

از کربوهیدارت کافی یا به طور کلی کالری مناسب استفاده نمی‌کنید:

بیشتر افراد برای ساخت عضلات خود تنها بر روی مصرف پروتئین تمرکز می‌کنند اما به خاطر داشته باشید که این کار به تنهایی پاسخگو نخواهد بود. نداشتن کربوهیدرات‌های کافی در رژیم غذایی می‌تواند درد سر ساز باشد. مصرف کربوهیدرات کافی برای ساخت عضلات لازم و ضروری است. کربوهیدرات ها نه تنها برای سوخت رسانی در طول تمرین ورزشی ضروری است بلکه می‌تواند انرژی لازم برای ساخت عضلات را فراهم کند و به ساخت دوباره بافت عضلات کمک نماید. ساخت دوباره بافت عضلات بخش ضروری رشد عضلات است که بیشتر افراد آن را نادیده می‌گیرند.

تمرین ورزشی شما تنوعی ندارد:

انجام پرس سینه و اسکوات به صورت یکسان نمی‌تواند کارساز باشد. اگر روزانه تمرینات ورزشی یکسانی انجام دهید به هدف خود یعنی ساخت عضلات قوی نخواهید رسید. برای اینکه بتوانید رشد عضلات را تحریک کنید باید از تمرینات ورزشی متنوع استفاده نمایید. بهترین روش برای انجام اینکار استفاده از تمرینات ورزشی متفاوت است.

تمرینات کاردیوی زیادی انجام می‌دهید:

اگرچه استفاده از تمرینات ورزشی کاردیو می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد و به سلامت قلب کمک کند اما انجام بیش از حد تمریناتی همچون دویدن، شنا کردن یا سایر تمرینات کاردیو می‌تواند بافت‌های عضلات را بسوزاند. اگر در ساخت عضلات مشکل دارید، سعی کنید تمرینات کاردیو را هفته ای دوبار انجام دهید. اگرچه این موضوع به نظر متضاد می رسد اما می‌تواند نتایج موجود را بهبود ببخشد.

 

از وزنه‌های سنگین استفاده نمی‌کنید:

ساخت عضلات یکی از تغییرات بیولوژیکی مهمی است که نیازمند محرک‌هایی برای انجام اینکار است. این موضوع بدین معنی است که شما باید شدت تمرینات خود را بیشتر کنید تا به بدن کمک کند ساخت عضلات را آغاز نماید. نکته کلیدی این است که استفاده از وزنه‌های بیشتر می‌تواند موثر باشد. مهم نیست در هفته چند بار ورزش می‌کنید یا چقدر در این مسیر ثابت قدم هستید، اگر خودتان را در این تمرینات به چالش نکشید، نمی‌توانید عضلات مورد نیاز خود را بسازید. سه ست از تمرینات ورزشی را که دوست دارید انجام دهید، بین هر ست ۹۰ ثانیه استراحت کنید.

در طول تمرینات ورزشی خود به بدنتان توجه نمی‌کنید:

اگر فکر می‌کنید هوشیاری و آگاهی در مورد بدن تنها در تمریناتی همچون یوگا ضروری است اشتباه می‌کنید. اگر به صورت ذهنی نتوانید کنترلی بر روی بدن داشته باشید قادر نخواهید بود عضلات قوی بسازید. دفعه بعد اگر خواستید وزنه بردارید، بر روی عضلات خود تمرکز نمایید و همه حواس خود را در این ناحیه جمع کنید. اینکار به شما کمک می‌کند تمرینات ورزشی خود را به درستی انجام دهید. این موضوع نیز بدین معناست که عضلات بهتر و بیشتری خواهید داشت. زمانی که می‌خواهید اینکار را یاد بگیرید و تمرین کنید، بهتر است از وزنه‌های سبک تر بهره مند شوید. در این میان از کشش‌های استاتیک و فعال همچون یوگا در برنامه ورزشی خود استفاده کنید.

استراحت کافی ندارید:

اگر خواب کافی نداشته باشید و به طور مکرر تمرین کنید،توانایی ساخت عضلات را از دست خواهید داد. برای ساخت عضلات، بدن شما باید فیبر داخل عضلات را بشکند و سپس انواع متفاوت و بیشتری از فیبر عضلات را به جای آن بسازد. بدون استراحت کافی عضلات زمان مناسب برای ترمیم و رشد را پیدا نخواهند کرد. هر شب ۸ ساعت بخوابید، تمرینات وزنی را هر هفته سه روز انجام دهید و بین هر کدام از تمرینات ورزشی استراحت کنید.

منبع : majalesalamat.com

دلایل عدم رشد عضلات در بدنسازی

دلایل عدم رشد عضلات در بدنسازیاین یک داستان آشناست : شما متعهد به رعایت یک روال چرخشی در زندگی و شمارش هر کالری مصرفی هستید. اما به زودی شما یک کاپ کیک پر از شکر و آرد در دفتر خودتان میل می کنید به یاد رژیم غذاییتان می افتید.

راه بهتری وجود دارد : رویکرد همه یا هیچ برای یک یا دو تغییر سالم در زندگی شما. Marissa Lippert نویسنده رژیم Cheater می گوید :استفاده از این رویکرد منجر به کاهش وزن بیشتری نسبت به تصورتان می شود.

در حقیقت ما با خوانندگانی صحبت می کنیم که ۱۰ , ۲۵ و حتی ۶۰ کیلو از وزن خودشان را با ترفندهای ساده از دست داده اند راز کاهش وزن آنها را با شما درمیان می گذاریم تا بتوانید در دنیای واقعی بدنتان را تغییر دهید.

سفارش خودتان را تغییر دهید

من قبلا نه بار در هفته در رستوران غذا می خوردم ! با کم کردن آن به یک بار در هفته و سفارش سالاد جوجه گریل شده به جای یک کاسه بزرگ پاستا طی یک ماه ۲۰ پوند وزن از دست دادم – Kerri Butler

چشم پوشی از تنقلات شور

من به وزن مورد نظرم رسیدم بعد از اینکه خرید اسنک از فروشگاه مواد غذایی را متوقف کردم. اگر یک پاکت چیپس یا آب نبات بخواهم باید تا فروشگاه پیاده بروم تا آنرا بخرم. این برای من سخت است و باعث می شود از خواسته خودم چشم پوشی کنم. Heather Del Baso, Worcester, MA

یک صبحانه ۳۰۰ کالری بخورید

من قبلا صبحانه نمی خوردم اما حالا هرگز این کار را انجام نمی دهم. من همیشه حدود ۳۰۰ کیلوکالری که حاوی مخلوطی از پروتئین و غلات کامل است می خورم. غذای من یک ساندویچ با کره بادام زمینی طبیعی و کره سیب است. من گرسنگی خودم را کاهش می دهم بنابراین اسنک کمتری در طول روز می خورم. در طول یک سال کمی بیش از ۶۵ پوند از دست دادم.Bo Hale, Tulsa, OK

طی ۵ دقیقه به تناسب برسید

من سعی می کنم در هر زمانی که ممکن است تمرینات کوچکی انجام دهم مانند دراز و نشست یا حرکات کرانچ در طول پیام های بازرگانی یا رقصیدن هنگام شستن ظرف ها. این ها باعث می شوند کالری بیشتری بسوزانم و به جای اینکه بی خیال به تماشای تلویزیون بنشینم. اکنون لباس هایم متناسب تر شده اند و من بیشتر از همیشه ورزش می کنم.Bo Hale, Tulsa, OK

ترک عادت

من سیگار را ترک کردم و به یک باشگاه محلق شدم و با یک مربی خصوصی شروع به کار کردم. هیچ بهانه ای برای ورزش نکردن ندارم اگر بخواهم سالم بمانم و وزن کم کنم. من در حال حاضر ۳۷ پوند وزن طی ۳ ماه کم کرده ام ! Leila Fathi, Memphis, TN

پاکسازی کنید

من بطور کامل انباری مواد غذایی خودم را پاکسازی کردم. ابتدا مواد غذایی را که بصورت افراطی استفاده می شدند مثل بستنی را با مواد غذایی کم کالری مانند تخمه های آفتاب گردان بو داده و غلات ویژه مصرف روزانه جایگزین کردم من بطور اتوماتیک شروع به انتخاب های بهتری کردم. اکنون من لاغرتر از گذشته هستم و دو تا بچه دارم ! Lori Feldman, Coconut Creek, FL

اوقات خوش خودتان را سالم تر کنید

بعد از کار من و همکارم همیشه باهم شام هایی می خوردیم که به شدت سرخ شده بودند. سپس ما همه چیز را عوض کردیم. به جای شام خوردن در بیرون خانه شروع به پیاده روی و دویدن کردیم حدود ۱ ساعت. یک سال بعد من ۴۰ پوند وزن از دست دادم. Ellen Setzer, Cleveland, OH

شروع کنید

من آی پد خودم را پر از موزیک هایی می کنم که مرا تشویق به باشگاه رفتن کنند. آنها به من انرژی می دهند و باعث می شوند سرعتم را افزایش دهند – و چون من می خواهم کل لیست موزیک خودم را گوش کنم اکنون طولانی تر تمرین می کنم. دو ماه بعد من ۱۳ پوند وزن از دست دادم و پاهای لاغرتری دارم.Kara Marshall, York, ME

توده ای از سبزیجات

با افزودن سبزیجات به غذاهایی که دوست دارم – مانند خوردن پیتزا با پودر فلفل و فلفل سبز به جای پپرونی – من خیلی زود سیر می شوم و دیگر اشتهایی برای خوردن چیپس و دسرهای غنی شده ندارم. من با لباس های سایز ۴ خداحافظی کردم !JanessaMondestin, New York City, NY

ورزش های بدنسازی انجام دهید

وقتی که من خواستم دوباره شلوار جین تنگ خودم را بپوشم در طول ساعات ناهار شروع به بیست دقیقه دویدن کردم. طی دو ماه من ۲۰ پوند وزن از دست دادم و انرژی عضلانی بیشتری دارم و اولین ۵k من به پایان رسید. الان اون شلوارهای جین خیلی بزرگ هستند !Lauren Castor, Anniston, AL

منبع : majalesalamat.com

۱۰ راه برای کاهش وزن سریع

۱۰ راه برای کاهش وزن سریعدارچین این ادویه خوشمزه و خوش طعم می‌تواند در درست کردن یک چای خوشمزه به‌کار رود.چای دارچین، با طعمی تند و عطری خوشایند، راه خوبی برای آرامش و بهره‌مند شدن از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. نوشیدنی‌های پرکالری را رها کرده و به سمت چای دارچین کم کالری بروید. یک فنجان چای دارچین فقط حدود دو تا سه کالری دارد. همین مساله، تفاوت میان چای دارچین و دیگر نوشیدنی‌ها را نشان می‌دهد. طعم‌دار بودن چای دارچین، شما را از قند بی‌نیاز می‌کند. بدون قند بودن چای دارچین، آن را به یک نوشیدنی ایده‌آل برای جلوگیری از اضافه وزن و چاقی–که در درجه اول به‌دلیل خوردن خوراکی‌های با قند بالا ایجاد می‌شود- تبدیل می‌کند.دارچین به‌عنوان یک ادویه سال‌ها در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار گرفته است. دارچین، سرشار از پلی‌فنول است که قند خون بالا یا نامتعادل را تنظیم می‌کند. قند خون ثابت، تمایل بدن به غذا را کاهش می‌دهد و همین، نشان‌دهنده خواص دارچین برای کاهش وزن است.

 

سطح کلسترول بدن را متعادل می‌کند

چای دارچین در کاهش کلسترول نقش دارد. مطالعات و تحقیقات بسیاری ثابت کرده‌اند که نوشیدن منظم چای دارچین، سطح کلسترول خون را در بدن تنظیم می‌کند. کلسترول بالا تاثیری منفی بر قلب و عملکرد عمومی بدن می‌گذارد. کلسترول بسیار بالا در بدن باعث اختلال و بیماری‌های مختلف می‌شود. تنظیم سطح کلسترول، اهمیت بسیاری دارد، مخصوصا کلسترول LDL که در گروه کلسترول بد قرار می‌گیرد.

درمان عفونت‌های مخمری

مطالعات ثابت کرده‌اند که چای دارچین، توانایی درمان عفونت‌های مخمری به‌ویژه قارچ کاندیدا و باکتری اشریشیا را دارد. عفونت‌های مخمری می‌توانند سیستم‌ایمنی را ضعیف کرده و به بیماری و عفونت منجر شوند. باکتری‌ها و قارچ‌های عامل عفونت، به‌وسیله ترکیبات نادر و منحصر بفرد موجود در دارچین کشته می‌شوند.

کاهش خطر سرطان روده‌بزرگ

به‌دلیل توانایی در کاهش قندخون، دارچین باعث بهبود ضعیت روده بزرگ نیز می‌شود. چای دارچین، علاوه بر کاهش خطر سرطان روده بزرگ از دیگر اختلالات روده بزرگ مانند ملانوما و لنفوم نیز جلوگیری می‌کند. اگر به این مشکلات روده بزرگ دچارید، به نوشیدن یک فنجان چای دارچین عادت کنید، زیرا می‌تواند باعث بهبود بیماری شما شود.

کنترل قندخون

نوشیدن چای دارچین، مقاومت بدن در برابر انسولین را افزایش می‌دهد. ساختن یک مقاومت انسولینی قوی، بسیار مهم است، زیرا انسولین زیاد، قند خون را افزایش می‌دهد که می‌تواند به دیابت منجر شود. نوشیدن منظم چای دارچین می‌تواند از دیابت جلوگیری کرده و آن را درمان کند. دارچین حاوی کورامین است که نوسان قند خون را سرکوب می‌کند. اگر به‌دلیل سابقه خانوادگی، مستعد دیابت هستید، مصرف منظم چای دارچین به کاهش این مشکل کمک می‌کند.

منبع : armandaily.ir

خواص بی نظیر چای دارچین

خواص بی نظیر چای دارچینماهی‌های چرب ماهی‌های چرب یکی از منابع اسید‌های چرب امگا ۳ هستند. این چربی‌ها مفید هستند و می‌توانند تورم را کاهش بدهند. آنها همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند.چربی‌هایی که در ماهی‌های چرب پیدا می‌شوند برای کبد هم مفید هستند. در واقع،‌ تحقیقات نشان داده‌اند که این چربی‌ها از جمع‌شدن چربی جلو‌گیری می‌کنند. آنها همچنین سطح‌ آنزیم‌ها را طبیعی نگه می‌دارند، تورم را کم می‌کنند و مقاومت نسبت به انسولین را بهبود می‌بخشند.مصرف ماهی‌های سرشار از امگا ۳ برای کبد مفید به نظر می‌رسد. ولی اضافه کردن امگا ۳ به رژیم غذایی همه‌ داستان نیست.نسبت چربی‌های امگا ۳ به چربی‌های امگا ۶ هم اهمیت دارد.

قهوه

قهوه یکی از بهترین نوشیدنی‌ها و مواد مفید برای کبد است. تحقیقات نشان داده‌اند که نوشیدن قهوه در مقابل بیماری‌ها از کبد محافظت می‌کند. این موارد شامل کسانی که به مشکلات کبدی دچار هستند، هم می‌شود. مثلا تحقیقات متعددی نشان داده‌اند که نوشیدن قهوه احتمال ابتلا به سیروز کبدی (التهاب شدید کبد) را کاهش می‌دهد.نوشیدن قهوه همچنین احتمال ابتلا به نوعی از سرطان کبد را کاهش می‌دهد.

چای

امروزه بسیاری از مردم با فواید چای برای سلامتی آشنا هستند، شواهد هم حاکی است که چای ممکن است برای کبد بسیار مفید باشد. تحقیق گسترده‌ای در ژاپن نشان داده است که نوشیدن ۵ تا ۱۰ فنجان چای سبز در روز می‌تواند نشانه‌های کبد سالم را افزایش بدهد.تحقیق کوچک‌تری روی بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی انجام شده است.

روغن زیتون

روغن زیتون یکی از روغن‌های سالم است. این روغن فواید زیادی برای سلامتی دارد، مثلا تاثیرات مثبت روی قلب و سوخت‌وساز.اما روغن زیتون تاثیرات مثبتی هم روی کبد می‌گذارد.

منبع : armandaily.ir

مواد غذایی مفید برای کبد

مواد غذایی مفید برای کبداگر فردی اهل مهمانی رفتن، کتاب خواندن، شب زنده داری و یا هر نوع فعالیت دیگری هستید باید بدانید شخصیت شما،  تا حدود زیادی روی وزنتان و اینکه چگونه وزن کم می کنید تاثیر دارد. از این راهنما استفاده کنید تا نوع شخصیت خود را بشناسید و با استفاده از مشخصات خود، بتوانید به کاهش وزنتان کمک کنید.

اگر فردی عجول هستید

در تحقیقی معروف در سال ۱۹۷۲ محققان، آزمایشی روی چند کودک انجام دادند. به کودک دو انتخاب داده می شد، اول اینکه یک شکلات را بدون معطلی بگیرد و یا اینکه ۱۵ دقیقه صبر کند و بعد دو شکلات بگیرد. آن دسته از کودکانی که صبر م یکردند تا سهم بیشتری بگیرند، بعدها در تصمیماتشان نیز موفق تر بودند. توانایی داشتن صبر و تحمل در کاهش وزن نیز موثر است. افراد می توانند دو نوع باشند: یک شکلاتی یا دو شکلاتی. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، احتمال دارد بیشتر نزدیک به گروه اول باشید. از بین بردن وسوسه می تواند خیلی موثر باشد. سبد خرید خود را با غذاهای بی ارزش پر نکنید و هنگام استراحت مواظب پرخوری های غیر ارادی باشید.

اگر فردی مطمئن هستید

همیشه وقت شناس هستید و کارها را بر اساس قانون انجام می دهید؟ این اخلاق نشان می دهد وظیفه شناس هستید. نوعی ویژگی که استفاده از یک برنامه غذایی و یا ورزشی را آسان می کند. وظیفه شناس باشید یا خیر، یک مورد هست که می تواند بر علیه شما کار کند و آن این است که وقتی برنامه ی غذایی استفاده می کنید، همه فکرتان باز هم روی غذا است و این می تواند مشکل آفرین باشد. راه حل این است که برای خود، یک روتین درست کنید نه اینکه برنامه ای تنها مخصوص وزن کم کردن داشته باشید. باید درست غذا خوردن را برای خودتان عادت کنید نه اجبار.

اگر نوسانات خلقی دارید

روش زندگی، تعیین کننده نوع اخلاق است. اگر فردی احساساتی هستید، همه چیز برای شما یا خیلی خوب است یا خیلی بد. برخی افراد، احساساتی که می شوند شروع به خوردن می کنند و هرچه بیشتر احساساتی شوند بیشتر به دنبال غذا می روند. در واقع هرچه هیجانی تر شوید، نیاز به عکس العمل بیشتری پیدا می کنید و خوردن نیز یک نوع عکس العمل است. برای اینکه گرفتار چنین حالاتی نشوید، بالا و پایین های احساسی خود را بشناسید و سعی کنید در چنین مواقعی عکس العمل سالمی داشته باشید. مثلا با یکی از دوستان خود تماس بگیرید و صحبت کنید و یا با کار کردن، خود را آرام کنید.

اگر فردی آرام هستید

افرادی که بیشتر دوست دارند تنها باشند و یا وقت خود را با کتاب یا چیز دیگری بگذرانند، شاید بتوانند در رژیم موفق تر باشند. معمولا درون گرایان کمتر عجول هستند و با ملاحظه هستند و به همین دلیل تصمیماتی منطقی تر میگیرند. درون گرایان بهتر میتوانند یک برنامه غذایی و ورزشی را با کیفیت پیش ببرند. هر دوی این برنامه ها نیازمند خود داری است که برای افراد عجول سخت است. این گونه افراد باید سعی کنند برای مواقعی که قدرت اراده شان مورد امتحان قرار می گیرد، خود را آماده کنند. مثلا اگر می خواهید به مهمانی بروید، سعی کنید از قبل  میان وعده ای سالم بخورید تا بعد دچار هوس های غذایی نشوید.

اگر فردی خوش گذرانید

افرادی که معمولا دوستان زیادی دارند و زیاد به مهمانی می روند، بیشتر در خطر اضافه وزن هستند. چون برخی هیجانات باعث تمایل بیشتر به خوردن غذاهای پرکالری می شود. البته بودن در کنار فامیل یا دوستان و داشتن اوقاتی خوش با آن ها اصلا بد نیست و به سلامت روان و همچنین بدن کمک می کند. اما اینگونه شخصیت ها باید برای خود محدودیت هایی در مورد غذا قرار دهند تا بتوانند سالم زندگی کنند و دچار اضافه وزن نشوند.

اگر فردی هستید که اغلب به خود سخت می گیرد

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، معمولا با هر اشتباه واکنشی بسیار منفی نشان می دهند. اما افراد با اعتماد بنفس اگر اشتباهی مرتکب شوند، قسم می خورند که دیگر چنین اشتباهی نکنند و دوباره ادامه می دهند. اگر از آن دسته افراد هستید که خیلی به خود سخت می گیرند ،بعد از یک اشتباه در برنامه غذایی بیشتر این امکان وجود دارد که به پرخوری ادامه دهید. باید بیاموزید که خود را ببخشید و بهترین دوست خود باشید.

اگر جغد شب هستید

بیدار ماندن تا دیر وقت، عادتی شایع است که خیلی از ما درگیر آن هستیم. تحقیقاتی که در دانشگاه پنسیلوانیا انجام گرفته، نشان می دهد افرادی که تا ساعت ۴ صبح بیدار می مانند، معمولا ۵۵۰ کالری اضافه غذا استفاده می کنند که این میزان کالری مربوط به شب بیداری های آنان است. البته این زیاده روی به همان ساعات ختم نمی شود و در طول روز نیز ادامه دارد.

اگر سحر خیز هستید

در یک تحقیق ثابت شده است افرادی که صبح زود از خواب بیدار می شوند، کمتر در خطر اضافه وزن هستند حتی اگر با سایر افراد در یک ساعت مشخص خوابیده باشند. این آزمایش روی کودکان هم انجام شد و نتایج بسیار مشابه به آزمایشی بود که روی افراد بالغ انجام شده بود. اگر دوست دارید سحرخیز باشید اما دیر می خوابید، دچار کمبود خواب می شوید. پس سعی کنید زودتر بخوابید تا خوابتان تنظیم شود. پزشکان به افراد بالغ توصیه می کنند ۷ تا ۹ ساعت بخوابند.

اگر فردی خود محور هستید

کمی خود محور بودن هنگام اجرای رژیم غذایی، زیاد هم چیز بدی نیست. معمولا افراد خود محور منافع خود را در نظر می گیرند. که این اخلاق می تواند کمک کند بتوانند بیشتر به فکر سلامتی خود باشند و انتخاب های سالمی داشته باشند. در مقابل، افراد تعارفی همیشه در راضی نگه داشتن دیگران تاکید دارند و در پایان روز، خود را خالی از انرژی می یابند و همین اخلاق، باعث انتخاب های ضعیف غذایی می شود. اگر تعارفی هستید، سعی کنید کمی خود خواه باشید روی چیزی که می خواهید تاکید کنید و احساس گناه نکنید. مثلا به جای اینکه ورزش کردن را برای ملاقات دوستان کنسل کنید، به آنها هم پیشنهاد دهید به شما ملحق شوند.

اگر خوش خلق هستید

افرادی که خوش خلق هستند، نسبت به افراد زودرنج در کاهش وزن موفق تر هستند. البته در بعضی موارد نه همه ی افراد. معمولا کسانی که خلق و خوی خوبی دارند، دوست ندارند شکست بخورند و همچنین از شکست دیگران نیز می ترسند. همین استرس می تواند عاملی بازدارنده دربرابر مواردی باشد که رژیم را برهم میزند.

کاهش وزن بر اساس نوع شخصیت

کاهش وزن بر اساس نوع شخصیتچه کسی واقعا در سراسر تعطیلات احساس خوشحالی می کند؟ استرس یکی از عوارض جانبی تعطیلات است که میتواند به دلایل مختلفی بروز کند اما نگران نباشید برخی از حرکات کلیدی یوگا می توانند به شما کمک کنند که استرس خودتان را پایین بیاورید و هر تنشی را خنثی کنید و تمرکز لازم را برای چند هفته آینده بدست بیاورید. آنها را حفظ کنید و هر زمانی نیاز به اصلاح آرامش خودتان داشتید از آنها استفاده کنید و با آنها هر زمانی به شادی واقعی برسید.

مشکل: مسائل زیادی وجود دارد شما در معرض خطر جریان کوتاه هستید.

اصلاح: حالت عقاب

چرا این کار کمک می کند: در حال حاضر خیلی چیزها توجه شما را به خود جلب می کنند (خانواده ، کار ،یک فروش آنلاین محدود) که باعث فعالیت بیش از حد مغز شما می شود. حرکت عقاب به شما کمک می کند که ساختاری بسازید و خودتان را داخل آن بپیچید و بر حفظ تعادل تمرکز کنید. شما همچنین می توانید پشت و شانه های خودتان را کشش دهید و تنش ها را از بین ببرید درحالیکه پاها و کپل خودتان را تقویت می کنید.

چگونه این کار انجام می شود: صاف بایستید با بازوها در دو طرف بدن ، زانوها را خم کنید. روی پای راست تعادل ایجاد کنید سپس ران پای راست روی چپ قرار دهید ، پنجه های چپ را روی زمین قرار داده یا آنها را اطراف ساق پای چپ قرار دهید. بازوها را مقابل خودتان قرار دهید و بازوی راست را زیر آرنج چپ قرار دهید ، کف دست ها را بهم فشار دهید یا تا جاییکه امکان دارد نزدیک کنید ، بازوها را بالا ببرید واستخوان شانه را فشار دهید. این حالت را حفظ کنید و سپس به حالت اول برگردید و همین کارها را برای سمت چپ انجام دهید.

مشکل: مشکل شما واقعا تنش دارید

اصلاح: حالت ستاره

چرا کمک می کند: ترافیک ! تاخیر هواپیما ! مادرشوهر عزیزتان به شهر می آید! به هر علتی سطح تنش شما با صورت حساب شما بالا می رود. حالت ستاره را امتحان کنید. این یک وضعیت ترمیمی است که نه تنها کمک می کند از فشارهای فیزیکی خلاص شوید بلکه اجازه می دهد یک استراحت ذهنی داشته باشید وقتی که شما در این حالت نفس می کشید. بعلاوه راه خوبی برای رها کردن تنش مفصل ران ها است– چیزی که بسیاری از ما از طریق تمرکز بر فعالیت های حرکتی رو به جلو مانند راه رفتن و دویدن آنرا توسعه می دهیم.

چگونه انجام دهیم: روی زمین بنشینید با پاهای باز و بازوها در دو طرف بدن ، زانوها را به سمت دو طرف خم کنید و کف پاها را به طرف یکدیگر بیاورید. سر را به سمت پاها خم کنید و جلوی سرخود را روی پاها بگذارید ، دستهای خودتان را روی پنجه های پا قرار دهید. نگه دارید و سپس به حالت نشسته برگردید.

مشکل: شما مدت زیادی به تماشای نمایشنامه مدرسه ، جلسات طولانی و ترافیک خیلی زیاد نشسته اید.

اصلاح: وضعیت زاویه جانبی بسط داده شده

چرا کمک می کند: اعم از اینکه ساعات طولانی کار می کنید به امید اینکه برای چند روز تعطیلات پول پس انداز کنید یا اینکه روی صندلی متوسط یک هواپیما نشسته باشید تعطیلات به این معنا است که زمان زیادی را صرف نشستن روی باسن خود کنید. زاویه جانبی باز همه قسمت های بدن شما را باز می کند در حالیکه هوا و انرژی بیشتری وارد ریه های شما می شود.

چگونه انجام می شود: پاها را از یکدیگر باز کنید و دست ها را به ارتفاع شانه ها بالا ببرید در حالیکه کف دست ها بطرف پائین است. پای چپ را ۹۰ درجه به خارج بچرخانید و پای راست را کمی بچرخانید. زانوی چپ را ۹۰ درجه خم کنید طوریکه مستقیما بر روی پاشنه باشد و بازوی راست را روی سر ببرید و سمت راست بدن خودتان را باز کنید. اگر می توانید دست چپ را روی قسمت خارجی پای چپ یا روی بلوک یوگا ببرید.نگه دارید وسپس وضعیت را عوض کنید.

مشکل: کوکی های شیرینی زنجبیلی و پوست نعنای بیابانی اسم شما را صدا می زنند

اصلاح: چرخش به جلو با خم شدن

چرا کمک می کند: گرایش به شکر با فرا رسیدن تعطیلات بالا می رود – با اینحال موقعیت های بسیاری هستند که یک دختر می تواند به شکلات نه بگوید. خبر خوب: چرخش به جلو با خم شدن می تواند در دو سطح بر مشکل غلبه کند. خمش به جلو به شما امکان می دهد که لحظه ای مکث و تامل کنید. ( آیا من واقعا از این کوکی ها می خوام ؟) در حالیکه می چرخید گوارش خودتان را تحریک می کنید – بنابراین ممکن است متوجه شوید که شما اصلا گرسنه نیستید.

چگونه انجام می شود: با پاهای باز بایستید پنجه ها رو به جلو باشند. شانه ها را در دو سمت تا ارتفاع شانه بالا بیاورید ، کف دست رو به صورت باشد. کمر را به جلو خم کنید و دست راست را روی زمین بگذارید. کمر را به چپ بچرخانید و دست چپ را به سمت سقف بالا ببرید. سر ، گردن و شانه ها را به همان ترتیب در حالت تراز نگه دارید در حالیکه درآن وضعیت عمیق تر می شوید. نگه دارید ، به حالت اول برگردید و برای طرف دیگر تکرار کنید.

مشکل: بطور مداوم زل زدن به دستگاه گردن شما را می کشد

اصلاح: حالت محراب

چرا این کار کمک می کند: تمام ساعت هایی که صرف اسکرول تلفن هوشمند خودتان می کنید یا به تبلت خودتان برای جستجوی معاملات لحظه اخر ضربه می زنید می تواند منجر به گرفتگی شانه ها و درد پشت شود. حالت محراب با کشش گردن ، شانه و پشت ، شما را از این درد رها می کند و عضلات شما را به طیف وسیعی از حرکات وادار می کند. بعلاوه به این حالت نیرو دادن می گویند – که به معنی است که شما برای کسب کمی جذابیت باید چند کار دیگر را به فهرست خودتان اضافه کنید.

چگونه انجام می شود: چهار زانو روی زمین بنشیندید ( می توانید روی صندلی هم بنشینید و یا پشت میز کارتان این حرکت را انجام دهید ). بازوهایتان را روی سرتان بیاورید ، آرنج ها را کنار گوشتان قرار دهید و انگشت هایتان را در هم قفل کنید دست های خودتان را بچرخانید طوریکه کف دست شما رو به سقف باشد. با بالا بردن دست ها شانه هایتان را پایین بیاورید و آزاد کنید.

منبع : majalesalamat.com

چند تمرین ساده ولی بسیار مفید یوگا

چند تمرین ساده ولی بسیار مفید یوگاخواص زردآلو برای سلامتی شامل توانایی آن برای درمان سوء هاضمه، یبوست، گوش درد، تب، بیماری‌های پوستی، سرطان و کم خونی است. روغن زردآلو برای درمان عضلات بیمار و زخم‌ها مفید خواهد بود. همچنین بیشتر متخصصان بر این باورند که زردآلو برای مراقبت از پوست به خصوص برای زنان بسیار موثر است. به همین خاطر است که این ماده در ساخت لوازم آرایشی و مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، زردآلو می‌تواند سلامت قلب را بهبود ببخشد، سطح کلسترول خون را کاهش دهد، از کاهش بینایی جلوگیری کند، به کاهش وزن کمک نماید، شرایط و بیماری‌های تنفسی را درمان کند، به تقویت استخوان‌ها کمک کند و تعادل الکترولیت‌ها در بدن را حفظ نماید. شما می‌توانید زردآلو را به صورت خام میل کنید یا آن را خشک نمایید. همچنین این میوه خوشمزه در تهیه مربا، آب میوه و ژله مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان روغن زردآلو را نیز استخراج کرد. این روغن مزایای زیادی برای سلامتی انسان دارد. نام علمی زردآلو از زبان ارمنی گرفته شده است. به همین خاطر بیشتر دانشمندان بر این باورند که منشا پیدایش زردآلو از این کشور است. با اینحال زردآلو در کشورهایی همچون یونان و رم باستان نیز یافت می‌شد و بیشتر متخصصان ادعا می‌کنند که اولین کشت این میوه خوشمزه حدود ۳۰۰۰ سال قبل در هند رخ داده است. اینکه منشا پیدایش زردآلو کدام کشور است زیاد مهم نیست. تاثیری که این میوه بر روی سلامت بدن دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید مدنظر قرار گیرد.زردآلو شبیه هلو یا آلو است. این میوه‌ها دارای پوست خارجی نرم و خوشمزه ای هستند. در وسط زردآلو هسته ای قرار دارد که به هنگام خوردن آن باید مراقب دندان‌های خود باشید. این هسته بسیار سفت و محکم است. معمولا زردآلو به رنگ زرد و نارنجی است که رنگ قرمزی بر روی یک طرف آن وجود دارد. می‌توان این میوه را به روش‌های مختلف مورد استفاده قرار داد. به خاطر مواد تشکیل دهنده منحصر به فرد، مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی این میوه خوشمزه سال‌هاست که در میان افراد محبوب است. در ادامه برخی از مزایای زردآلو برای سلامتی بدن را بیان خواهیم کرد. پس همراه ما باشید.

ارزش غذایی زردآلو:

مزایای زردآلو برای سلامتی بدن، به خاطر محتوای ارزشمند آن همچون ویتامین‌های A، C، K ، E و نیاسین است. مواد دیگری همچون پتاسیم، مس، منگنز، منیزیم و فسفر در زردآلو یافت می‌شود. همچنین این میوه خوشمزه سرشار از فیبر غذایی است که می تواند برای بدن بسیار مفید باشد.

زردآلو چه خاصیت هایی دارد؟

همانطور که قبلا نیز گفتیم زردآلو خواص زیادی دارد. در ادامه برخی از مزایای زردآلو را با هم مرور می‌کنیم:

درمان یبوست با زردآلو:

زردآلو سرشار از فیبر است. بنابراین می‌تواند اجابت مزاج را بهبود ببخشد. اغلب توصیه می‌شود بیمارانی که به طور مکرر از یبوست رنج می برند از این میوه استفاده کنند زیرا خاصیت ملین دارد. فیبر به اجابت مزاج کمک می‌کند. در چنین شرایطی انتقال مواد قابل دفع از بدن به سمت روده‌ها راحت تر می‌شود و به سادگی از بدن خارج می‌گردد. فیبر به تولید شیره معده کمک می‌کند و همین امر جذب مواد مغذی را ساده تر خواهد کرد. در چنین شرایطی غذا به راحتی شکسته می‌شود تا هضم آن راحت تر گردد. علاوه بر این، فیبر می‌تواند حرکات دستگاه گوارش را تحریک کند و این حرکات باعث می‌شود اجابت مزاج بهتر شود.

همچنین بخوانید: علائم و درمان یبوست سلامت استخوان‌ها با مصرف زردآلو:

زردآلو دارای مواد معدنی ارزشمند ومهمی است که برای سلامت و رشد استخوان‌ها ضروری است. موادی همچون کلسیم، فسفر، منگنز، آهن و مس نقش بسیار مهمی در ایجاد استخوان و حفظ سلامت آن بازی می‌کنند. بنابراین، خوردن زرد آلو شما را مطمئن می‌سازد که استخوان‌های سالمی دارید و از بروز شرایط مرتبط با پیری همچون پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

خواص زردالو برای سلامت قلب:

زردآلو بهترین روش برای محافظت از قلب و جلوگیری از بروز بیماری های مختلفی همچون حملات قلبی، سکته و تصلب شرایین است. مقادیر بالای ویتامین C در زردآلو و نیز وجود پتاسیم و فیبر غذایی می‌تواند به سلامت سیستم قلبی-عروقی کمک کند. ویتامین C قلب را از وجود رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. پتاسیم نیز می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد. وجود فیبر غذایی در زردآلو باعث می‌شود کلسترول اضافی بر روی دیواره‌های رگ‌های خونی تجمع نکنند. تمامی این موارد به همراه یکدیگر باعث سلامت قلب و بهبود شرایط آن می‌شوند.

سطح مایعات و متابولیسم:

سطح مایعات در بدن عمدتا به دو ماده معدنی یعنی پتاسیم و سدیم بستگی دارد. مقدار بالای پتاسیم در زردآلو به تعادل سطح مایعات در بدن کمک می‌کندو شما را مطمئن می‌سازد که انرژی بدن به صورت مساوی در میان همه اندام‌ها و عضلات توزیع شده است. با حفظ سطح الکترولیت ها در بدن، شما می‌توانید انرژی بیشتری داشته باشید، از گرفتگی عضلات بکاهید، از جریان خون در سرتاسر بدن مطمئن شوید.

خواص میوه زردآلو برای سلامتی

بهبود گوش درد با زردآلو:

زردآلو برای گوش درد بسیار عالی است. اگرچه مکانیسم این عمل هنوز مشخص نشده است اما تجربه نشان می‌دهد که استفاده از زردآلو برای گوش درد مفید خواهد بود. ریختن چندقطره از آن در گوش می‌تواند یک درمان سریع برای دردهای ناشی از عفونت باشد. دانشمندان بر این باورند که مواد آنتی اکسیدانی موجود در زردآلو می‌تواند چنین نتایجی داشته باشد.

خواص زردآلود برای تب:

آب زردآلو معمولا برای بیمارانی توصیه می‌شود که از تب رنج می‌برند. این ماده ویتامین‌ها، مواد معدنی، کالری‌ها و آب مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. همچنین این میوه خوشمزه قادر است سموم را از اندام‌های مختلف بدن دفع نماید. برخی از افراد از زردآلوی بخار دیده برای کاهش تب استفاده می‌کنند. در این روش، زردالو به عنوان یک ماده ضدالتهاب و تسکین دهنده عمل می‌کند و می‌تواند بر روی سطح دمای بدن تاثیر بگذارد. علاوه بر این، زردآلو می‌تواند التهاب موجود در سایر بخش‌های بدن را کاهش دهد.

خاصیت زردآلو برای اختلالات پوستی:

زردآلو برای مراقبت از پوست بسیار مفید است. این ماده می‌تواند به سرعت جذب پوست شود و بعد از اعمال آن، پوست چرب نخواهد بود. زردالو تنها برای نرمی و درخشندگی پوست مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این میوه در درمان بیماری های مختلف پوستی همچون اگزما و خارش نیز موثر است. این موضوع به خاطر وجود ترکیبات آنتی اکسیدانی است که در زردآلو یافت می‌شود. این میوه نه تنها مقدار قابل توجهی ویتامین A دارد( می‌تواند ۶۰ درصد از نیاز بدن به این ویتامین را رفع کند) که به داشتن پوستی سالم تر کمک می‌کند بلکه حاوی انتی اکسیدان‌هایی است که از پوست در برابر رادیکال‌های ازاد محافظت می‌کند. همانطور که می‌دانید رادیکال‌های ازاد به از بین رفتن پوست و ایجاد نشانه‌های پیری در صورت کمک می کنند.

خواص زدرآلو برای کم خونی:

به خاطر وجود آهن و مس، زردالو می‌تواند در درمان کم خونی مفید باشد. این خاصیت به افرادی که از کم خونی رنج می‌برند بسیار کمک خواهد کرد. کم خونی در اصل کمبود آهن است و می‌تواند به مواردی همچون ضعف، خستگی، سبکی سر، مشکلات گوارشی و عملکرد ضعیف متابولیسم منجر شود. بدون گلبول‌های قرمز خون، بدن نمی‌تواند اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کند. اندام‌های بدن نیز در چنین شرایطی به درستی کار نخواهند کرد. آهن بخش کلیدی تشکیل گلبول‌های قرمز است و مس نیز در این فرایند کمک می‌کند. هردوی این مواد معدنی در زردالو موجودند و می‌توانند تشکیل گلبول‌های قرمز را تسریع کنند.

زردالو و سرطان:

دانه زردآلو به درمان سرطان کمک می‌کند. به خاطر وجود کاروتنوئیدها و از سوی دیگر ترکیبات آنتی اکسیدان‌هایی که در زردآلو یافت می‌شود، این میوه می‌تواند به محافظت از بدن در برابر آنتی اکسیدان‌ها کمک کند. همانطور که می‌دانید رادیکال‌های ازاد محصول فرعی و خطرناک متابولیسم سلولی هستند و باعث می‌شوند سلول‌های سالم DNA خود را تغییر دهند و به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند. آنتی اکسیدان‌ها می توانند این مواد خطرناک را خنثی کنند. در چنین شرایطی می توان مطمئن بود که بدن دچار بیماری هایی همچون سرطان، بیماری قلبی و آلزایمر نمی‌شود. زردآلو می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

زردآلو و آسم:

محققان و دانشمندان بر این باورند که روغن زردآلو خاصیت ضد آسمی دارد ومی تواند در درمان نشانه‌های این بیماری مفید باشد. وجود چنین خاصیتی می‌تواند به کاهش استرس و فشار موجود در ریه‌ها کمک کند. در نتیجه از بروز حملات آسم جلوگیری می‌نماید.

عوارض احتمالی مصرف زردآلو:

خطری در مورد مصرف این میوه گزارش نشده است. البته برخی از افراد ممکن است به مواد موجود در آن الرژی داشته باشند. به همین خاطر، نگرانی‌هایی در مورد میوه خشک شده وجود دارد که باید مدنظر قرار گیرد. سولفیت یکی از موادی است که در بیشتر میوه‌های خشک شده یافت می‌شود و ماده خوبی محسوب نمی‌شود. سولفیت می‌تواند بر روی اسم تاثیر بگذارد و حملات اسم را تحریک نماید. بنابراین، اگر به دنبال درمان طبیعی اسم هستید بهتر است از زردآلوی طبیعی استفاده کنید.

منبع : majalesalamat.com

خواص زردآلو

خواص زردآلوبسیاری از ما با فواید آرام غذا خوردن و تاثیر آن در پیشگیری از بیماری‌های گوارشی آشنا هستیم و می‌دانیم که بهتر است از غذاهای سالم و مفید استفاده کنیم. وقتی آشپزی می‌کنید یا از بیرون غذا تهیه می‌کنید، خیلی خوب است که غذای اضافی را نگه دارید تا بعدا استفاده کنید. اما معمولا برای گرم‌کردن غذا بدون اینکه فکر کنیم، آن را در مایکروویو می‌گذاریم. درحقیقت بعضی غذاها هستند که هرگز نباید در مایکروویو گرم کنید، چون می‌توانند باعث بیماری شوند. اگر هم تا الان مشکلی نداشته‌اید، خوب است این اطلاعات را بدانید و از این به بعد به کار ببندید تا بعدا برای‌تان دردسرساز نشود. به‌گفته‌ بریجیت زیلتین: «خوردن باقی‌مانده‌ غذاها روشی سالم و اقتصادی برای استفاده‌ کامل از غذاهاست. اما گرم کردن بعضی غذاها خطرناک است. به‌ویژه اگر قبلا در شرایط خوب (در ظرف دربسته و دمای مناسب) نگهداری نشده باشند.»برای بسیاری از این غذاها مشکل فقط مایکروویو نیست، بلکه تغییراتی است که در دمای غذا از زمانی‌که آن را رها می‌کنید تا زمانی‌که دوباره گرم می‌کنید به‌وجود می‌آید. به‌هرحال بهتر است دفعه‌ بعد که می‌خواهید غذای باقی‌مانده را از یخچال بیرون بیاورید و در مایکروویو گرم کنید، این غذاها را بشناسید تا به حفظ سلامتی‌تان کمک‌ شود.

به‌گفته‌ زیلتین: «گرم‌کردن سیب‌زمینی‌هایی که بعد از پخته‌شدن بار اول، در دمای اتاق سرد شده‌اند می‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود. اگر بگذارید سیب‌زمینی‌ها در دمای اتاق سرد شوند ممکن است باکتری بوتولیسم در آن رشد کند، پس بهتر است اگر نمی‌خواهید سیب‌زمینی را بلافاصله بعد از پختن بخورید، آن را در یخچال قرار دهید.» گرم‌کردن سیب‌زمینی بعد از سردشدن آن در یخچال، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

هرگز شیری را که می‌خواهید به نوزاد بدهید در مایکروویو گرم نکنید. به‌گزارش FDA تحقیقات نشان داده‌ است که مایکروویو شیر و غذای بچه را به‌صورت ناهمگون گرم می‌کند و باعث به‌وجود‌آمدن نقاط داغ (Hot spots) می‌شود که می‌تواند دهان و گلوی کودک را بسوزاند. به‌توصیه‌ سوزی گارسیا: «برای ایمنی بیشتر، شیری را که می‌خواهید به کودک بدهید، با روش بن‌ماری (حرارت دادن غیرمستقیم با بخار آب) روی اجاق گاز گرم کنید.»

زیلتین می‌گوید: «قارچ‌ها دسته‌ دیگری از سبزیجات هستند که هرگز نباید گرم کنید. قارچ‌ها بعد از اینکه گرم می‌شوند به‌علت ریزمغذی‌هایی که دارند می‌توانند باعث به‌هم‌ریختن معده شوند. پس بهتر است قارچ را در یک وعده مصرف کنید و برای بعد نگه ندارید.» درصورتی‌که قارچ را در دمای اتاق رها کنید، ممکن است باکتری هم روی آن رشد کند.

بر اساس گزارش NHS اگر برنج در دمای اتاق سرد شده باشد، ممکن است حاوی اسپور باکتری‌هایی باشد که می‌توانند تقسیم و باعث مسمومیت غذایی شوند. گذاشتن برنج در مایکروویو نمی‌تواند این باکتری‌ها را بکشد، پس بهتر است یا برنج را فورا بخورید یا آن را در یخچال قرار دهید. در این صورت می‌توانید آن را دوباره گرم کنید.

غذاهایی که نباید در مایکروویو گرم کنید

غذاهایی که نباید در مایکروویو گرم کنیدگاهی اوقات پوست شما بدون ایجاد ضربه پوست شما دچار کبودی خواهد شد.

اگرچه  استراحت و استفاده از کمپرس یخ، به بهبود علائم کبودی کمک می‌کند، اما بهتر است از برخی علل خاص کبودی پوست اجتناب کنید تا اصلاً آن را تجربه نکنید:

اشعه فرابنفش خورشید: این اشعه در طول زمان کلاژن پوست شما را که در لایه دوم پوست قرار دارد از بین می‌برد. کلاژن از شبکه رگ‌های خونی در زیر پوست حفاظت می‌کند و بدون آن رگ‌های خونی به راحتی در معرض شکنندگی قرار می‌گیرند. در واقع کاهش سطح کلاژن از دلایل اصلی کبودی پوست است. اگر قرار است در معرض نور خورشید قرار بگیرید، حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

افزایش سن: این هم یکی از علل کاهش سطح کلاژن است. البته ضخامت پوست و حساسیت آن در برابر نورخورشید در افراد مختلف متفاوت است مثلاً افرادی که پوستشان روشن است، حساسیت بیشتری نسبت به پوست افراد تیره دارند. برخی از افراد، کبودی ناشی از بالا رفتن سن را فقط در سنین خیلی بالا تجربه می‌کنند اما برخی دیگر از ۴۰ یا ۵۰ سالگی، شاھد ایجاد این کبودی ھا در پوست خود ھستند. با این حال استفاده از کرم ضد آفتاب، از کلاژن پوست به مدت طولانی‌تری محافظت می‌کند.

مصرف برخی از داروھا: داروھای رقیق کننده خون مثل وارفارین و ھپارین، احتمال بروز کبودی ھای پوستی را ھم بیشتر می‌کنند. داروھایضد انعقاد، مدت زمان انعقاد خون را طولانی‌تر می‌کنند. به ھمین دلیل ھم فرد خیلی راحت‌تر و بیشتر از دیگران دچار کبودی پوستی می‌شود. داروھای مسکن مثل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن ھم خاصیت رقیق کنندگی خون دارند. این داروھا، مانع از فعالیت برخی از آنزیم ھا که وجود آنھا برای انعقاد خون، ضروری است، می‌شوند. بنابراین، از این داروھا بیش از یک ھفته استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک شما تشخیص داده باشد.

کمبود تغذیه‌ای: کمبود ویتامین‌های کا، ب ۱۲ و سی که در انعقاد خون نقش دارند، منجر به کبودی می‌شود. اگر از غذاھای ناسالم استفاده می‌کنید و میوه و سبزی کافی مصرف نمی‌کنید، احتمال دارد که دچار کمبود ویتامین سی یا ویتامین کا شوید. گیاه خواران نیز در معرض کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند.

ابتلا به یک بیماری جدی: کبودی پوست در موارد نادر، می‌تواند نشانه یک بیماری جدی مثل دیابت نوع ۲ یا بیماری لوسمی باشد. اگر کبودی پوست شما بی دلیل به وجود آمده و بیش از دو ھفته به طول انجامیده است، باید به پزشک مراجعه کنید. بالا بودن قند خون، ترمیم پوست را با تأخیر مواجه می‌کند و در نتیجه، مدت بیشتری ھم زمان می‌برد تا کبودی ھای پوست، بھبود پیدا کنند. در افراد مبتلا به لوسمی، پلاکت ھای خون کاھش پیدا می‌کنند و انعقاد خون به درستی انجام نمی‌شود.

برخی علل کبودی پوست

برخی علل کبودی پوستیک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی با طیف غذاهای غنی شده برای گیاه خواران بسیار مهم است.‏

برای مردانی که تمایلی به محصولات حیوانی ندارند، بهترین ‏منابع غذایی از این قرار است:‏

سیر: برخی مطالعات نشان داده که سبزیجات خانواده پیاز از جمله سیر خاصیت کاهش خطر ابتلا به سرطان ‏پروستات را دارند. سیر همچنین نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارد. سیر سرشار از ‏مواد مغذی از جمله ویتامین ب ۶ و منگنز است و خواص ضد التهابی قوی دارد. سیر یک ادویه سالم برای کسانی ‏است که رژیم غذایی گیاه خواری دارند.‏ کینوا: نوعی از غلات سرشار از پروتئین و مواد معدنی ضروری است و مصرف آن مقادیر زیادی آهن و منیزیم به بدن ‏می‌رساند. کینوا در هر فنجان حاوی ۸ گرم پروتئین است و ارزش تغذیه‌ای بسیار بالایی دارد. در یک رژیم غذایی ‏متعادل، کینوا می‌تواند به کاهش وزن و دستیابی به اهداف تناسب اندام کمک زیادی کند.‏

توت‌ها: این میوه‌ها سرشار از فیبر، ویتامین‌های ضروری و آنتی اکسیدان ها هستند. زغال اخته بین میوه‌های ‏خانواده توت قدرت آنتی اکسیدانی بسیار بالا دارد و موسسه تحقیقات سرطان آمریکا خاصیت ضد سرطانی این ‏میوه را ثابت کرده است. حتی اگر خارج از فصل هستید، می‌توانید این میوه را به صورت خشک شده به رژیمتان ‏اضافه کنید و یا همراه با غلات، در وعده صبحانه مصرف نمایید.‏

آجیل و دانه‌ها: هر ۱ اونس (۲۸ گرم) از آجیل‌ها و دانه‌ها شامل ۱۲٫۵ گرم پروتئین است. علاوه بر این، آجیل و ‏دانه‌ها منابع بزرگ آهن، فیبر، منیزیم، روی، سلنیوم و ویتامین ای هستند. آن‌ها همچنین حاوی مقدار خوبی از آنتی ‏اکسیدان ها و دیگر ترکیبات گیاهی مفید هستند.‏

کاکائو: پودر کاکائو منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است و ارزش تغذیه‌ای بالایی دارد. شکلات تیره نیز دارای سطح ‏بالایی از کاکائو بوده و باعث آزاد شدن اندروفین در بدن می‌شود.‏

سویا: سویا یک منبع کامل پروتئین است و تمام اسیدهای آمینه بدن را برای عملکرد درست آن تأمین می‌کند. ‏علاوه بر دانه‌های سویا، شما می‌توانید پروتئین آن را از ماست سویا و شیر سویا نیز به دست بیاورید. فقط یک ‏چهارم فنجان از پودر سویا حاوی ۱۷ گرم پروتئین است. ۱ فنجان شیر سویا نیز ۸ گرم پروتئین به بدن می‌رساند.‏

نخود: انواع نخود و حبوبات از جمله نخود فرنگی، عدس، لوبیا سیاه و … علاوه بر این که فیبر و ویتامین‌های بدن را ‏تأمین می‌کنند، سرشار از پروتئین هستند. بسیاری از حبوبات حاوی ۱۵ تا ۲۰ گرم پروتئین در هر فنجان پخته شده ‏هستند.‏

بهترین ‏منابع غذایی برای مردان گیاه خوار

بهترین ‏منابع غذایی برای مردان گیاه خواراین روزها بخاطر برنامه غذایی نا مناسب اکثریت مردم اعم از زن و مرد از اضافه وزن رنج می برند و به دنبال راهی برای رهایی از این مشکل می باشند. پیشنهاد نشریه ما رژیم تک خوری هفت روزه است که در یک هفته ۵ تا ۷ کیلو کاهش وزن را به ارمغان می آورد.

رژیم تک خوری هفت روزه که دستور انجام آن در ادامه این مقاله آمده است, سبب می شود که شما در عرض یک هفته سه تا پنج یا هفت کیلو بستگی به توانایی بدن وزن کم کنید و به وزن دلخواه خود برسید. برای مشاهده رژیم به مطالعه ادامه مطلب بپردازید.

 

دستور العمل رژیم تک خوری هفت روزه: روز نخست: سینه مرغ را پوست بگیرید و آب پز کنید و در طول روز هر موقع ضعف کردید یا احساس گرسنگی داشتید از آن میل کنید به اضافه هشت تا دوازده لیوان آب و چای یا قهوه تلخ. روز دوم: عدس و ماش را همانند عدسی بپزید و در روز به همراه هشت تا دوازده لیوان آب و چای و قهوه تلخ میل بفرمایید. روز سوم: تخم مرغ را آب پز کنید و به همراه هشت تا ده لیوان آب و همچنین چای و قهوه تلخ در طول روز مصرف نمایید. روز چهارم: سیب زمینی را آب پز کنید و به همراه هشت تا ده لیوان آب و چای و قهوه تلخ میل کنید. روز پنجم: گوشت آب پز شده و یا کبابی که چربی نداشته باشد به همراه هشت تا دوازده لیوان آب و چای و قهوه تلخ به دلخواه. خوردن یک نوع میوه به غیر از موز و هلو یا سبزی مثل هویج آب پز, کرفس, لوبیا سبز, هر زمان احساس گرسنگی کردید از میوه انتخابی دلخواه خود بخورید و همچنین به علاوه هشت تا ده لیوان آب و چای یا قهوه تلخ. روز هفتم: ماهی را کباب کنید و با هشت لیوان آب و  چای و قهوه تلخ نوش جان کنید.

در باره رژیم تک خوری هفت روزه لازم است بدانید در طول روز یعنی یک بیست و چهار ساعت کامل و همچنین در مصرف میوه و یا سبزی فقط از یک نوع می توانید استفاده بفرمایید. مصرف هر گونه چربی و روغن قدغن می باشد حتی بر روی گوشت و ماهی و مصرف آب لیمو و آب نارنج اشکالی ندارد. تخم مرغ و سیب زمینی را به اندازه همان وعده آب پز کنید و برای وعده بعد مجدد این کار را تکرار بفرمایید. در آب پز کردن مرغ این نکته را به یاد داشته باشید که زمانی که مرغ را درون آب برای آب پز شدن قرار دادید بعد از بیست دقیقه آب آن را خالی کنید و مجدد بگذارید آب پز شود تا چربی های مرغ از آن خارج بگردد. از مواد غذایی گفته شده بر طبق برنامه روزانه رژیم تک خوری هفت روزه هر چقدر که دوست داشتید می توانید میل کنید مانعی ندارد اما جز اینها چیزی دیگری در این هفت روز نخورید تا بتوانید وزن اضافه خود را با عمل نمودن به رژیم تک خوری هفت روزه کم کنید. برای بهره مندی از دیگر رژیم های لاغری سایت آرگا از جمله رژیم لاغری دوکان دایت و رژیم لاغری کانادایی کلیک کنید.

 

منبع : arga-mag.com

دستور العمل رژیم تک خوری هفت روزه

دستور العمل رژیم تک خوری هفت روزهتمام سبزیجات و صیفی جات پر از خاصیتها بی شمار و فراوان هستند که در صورت شناخت خواص آنها می توان از کاربرد دارویی آنها نیز بهره برد. خواص ترب سفید نیز بسیار است که مادر این باره توضیح می دهیم.

ترب سفید یک گیاه یک ساله است که برگهای پهنی با جنس و طعم برگ تربچه دارد. طعم تند ترب بخاطر ماده ای به نام سینول که در آن وجود دارد می باشد. از نظر طب سنتی طبیعت ترب سفید گرم و خشک است. برای آشنایی با خواص ترب سفید تا پایان همراه ما باشید.

خواص ترب سفید: ترب سفید اشتها را باز می کند. از خواص ترب سفید, تقویت دستگاه گوارش است. ترب سفید به هضم غذا کمک می کند. از دیگر خواص ترب سفید کمک به دفع سنگ کلیه و مجاری ادراری و مثانه است. ترب سفید موجب فعالیت کلیه و افزایش ادرار می باشد. آب ساقه ترب سفید در رفع برونشیت, تنگی نفس, سرفه های خلط دار مفید است. از ترکیب آب ترب سفید با عسل برای درمان سیاه سرفه استفاده می شود. ترب سفید سبب تقویت پوست و رویش موهای سر می شود. درمان نقرس و روماتیسم از دیگر خواص ترب سفید است. از آب برگ ترب سفید برای تقویت چشم استفاده می شود. جوشانده ریشه ترب در تقویت بدن تاثیر گذار است. اگر دچار سرمازدگی شده اید, ترب را در آب بجوشانید و اجازه دهید تا این جوشانده ولرم شود و بعد همان قسمتی از بدن که سرما زده شده است را چند بار در روز در آن بگذارید تا این مشکل برطرف شود. برای درمان زخم های بدن با ترب سفید و عسل ضماد درست کنید و روی زخم بگذارید. تخم ترب سفید در مداوای بیماری کبدی مثمر ثمر است. اگر دو تا سه گرم تخم ترب سفید استفاده کنید فضولات کبد را دفع می کند. پنج گرم تخم ترب سفید را مثل تخم شربتی در شربت بریزید و بعد از غذا میل کنید, این امر موجب هضم راحت غذا و تسکین درد مفاصل و سیاتیک می شود. اگر دچار نیش زدگی عقرب و مار شدید در همان محل تخم ترب سفید بگذارید تا نیش را بیرون بکشد. تخم ترب سفید قاعده آور و ادرار آور است.

و از مضرات ترب سفید بدانید که استفاده و مصرف زیاد این گیاه باعث پیچش دل می شود و برای دندان و گلو مضر است.

 

منبع : arga-mag.com

خواص ترب سفید

خواص ترب سفیداگر از بی خوابی رنج می برید و به دنبال علت بی خوابی و درمان ساده آن می گردید مقاله امروز آرگا را مطالعه کنید به شما برای رفع مشکل بی خوابی کمک خواهیم کرد.

شاید خیلی از ما از مشکل بی خوابی رنج ببریم، با چند روش ساده می توان علت بی خوابی را کشف کرد و برای درمان بی خوابی شبانه اقدامات موثری انجام داد.

چه چیزی علت بی خوابی شماست؟

 

بی خوابی عدم توانایی برای دریافت مقدار خواب مورد نیاز برای استراحت و تجدید قواست از آنجا که افراد مختلف به میزان متفاوتی از خواب در شبانه روز نیاز دارند ، بی خوابی کیفیت خواب و احساس شما بعد از بیدار شدن معنی می شود و صرفا تعداد ساعات خواب را در بر نمی گیرد.حتی اگر شما هشت ساعت در شب بخوابید، اما در طول روز احساس کسل بودن و خستگی داشته باشید شما بی خوابی را تجربه کرده اید.

اگر چه بی خوابی شایعترین شکایت خواب است ، اما تنها اختلال خواب نیست، بی خوابی نشانه ای از یک مشکل است که هر فردی با فرد دیگر متفاوت است . در فردی می تواند چیز ساده ای مانند نوشیدن کافئین بیش از حد در طول روز بی خوابی ایجاد کند در فرد دیگر بی خوابی نشان دهنده یک بیماری یا اضطراب است.

 

برای منظور درمان درست بی خوابی، شما باید به یک کارآگاه خواب تبدیل شوید، مسائل عاطفی مانند استرس، اضطراب، و افسردگی باعث نیمی از موارد بی خوابی است. اما عادت فرد در طول روز، روال خواب ، و سلامت جسمی نیز ممکن است نقش مهمی درعلت بی خوابی داشته باشند. سعی کنید تمام علل بی خوابی را شناسایی نمایید. هنگامی که ریشه مشکل بدرستی شناسایی شود می توان درمان مناسب را انتخاب کرد.

علت  بی خوابی های شبانه  از دیگر عوامل محیطی می‌توان به گرما یا سرمای شدید اشاره کرد که هر کدام به تنهایی می‌تواند مانع خواب فرد شده یا اینکه، فرد را از خواب بیدار کنند.  مسلما سر و صدای زیاد در اتاق خواب یکی از علت‌های مهم بی خوابی و به خصوص بیدار شدن‌ های مکرر است. افرادی که در آپارتمان‌های پر ازدحام زندگی می‌کنند و دیوار و سقف‌های آپارتمان‌ها خاصیت عایق بودن صدا را ندارند، مشکل سروصدا می‌تواند به تنهایی مانع خواب راحت شان شود، به خصوص افرادی که خواب سبک تری دارند. یکی دیگر از عوامل مهم محیطی، نور است. نور محیط می‌تواند مانع خواب فرد شود، هر چه میزان نور اتاق بیشتر باشد احتمال اینکه فرد خواب راحتی داشته باشد کمتر می‌شود.

 

استرس‌های طی روز به خصوص استرس‌های شغلی می‌تواند باعث بی خوابی فرد شود. توصیه می‌شود به ویژه ۲تا ۳ ساعت قبل از خواب محیط آرامی را ایجاد و حتی از دعوای لفظی و بحث کردن  دوری کنید. در صورتی که احتمال می‌دهید صحبت با کسی به جدل و بگو‌ مگوهای استرس‌ زا ختم می‌شود آن را به زمانی موکول کنید که با ساعت خواب شما فاصله داشته باشد. معمولا ابتلا به بیماری به‌ خصوص بیماری‌های عفونی نیاز ما را به خواب افزایش می‌دهند ولی ابتلا به برخی از بیماری‌ها نیز می تواند علت بی خوابی باشد.

 

 بیماری‌های اسکلتی، عضلانی که معمولا با درد همراه است، می‌تواند مانع خواب ما شود. کمردرد، درد در زانو و درد اندام فوقانی مخصوصا درد شانه و مچ دست از جمله این موارد هستند که دلیل افزایش بی خوابی هستند. ابتلا به دیابت یا بزرگی پروستات که افراد مبتلا به علت دفع ادرار مجبورند بارها از خواب بیدار شوند، همگی از علت هایی هستند که می‌توانند خواب افراد را مختل کنند. از طرف دیگر مصرف بسیاری از داروها نیز می‌تواند مانع خواب افراد شود، مانند داروهای ضد فشار خون، برخی داروهای اعصاب و روان و برخی داروهای قلب و عروق به‌ خصوص اگر این داروها شب هنگام و قبل از خواب مصرف شوند علت بی خوابی خواهد شد.

چه کنیم تا خوابی راحت داشته باشیم؟ از نوشیدن مایعاتی چون نوشابه، شکلات، چای و قهوه قبل از خواب پرهیز کنید. استفاده از هر گونه وسایل الکترونیکی مانند بازی‌های کامپیوتری و تماشای بیش از حد تلویزیون که باعث اختلال در غده هیپوفیز و خواب می‌شود ممنوع است. در فصل‌های مختلف درجه حرارت اتاق را متعادل نگه دارید، نباید بیش از حد اتاق را گرم یا سرد کنید. شرطی شدن بدخوابی را از بین ببرید و تمرین‌های ریلکس سازی و آرام‌سازی ذهن و عضلات را بیاموزید.

 

یکی از نکات مهم در بهداشت خواب، پرهیز از مصرف غذای سنگین قبل از خواب است. توصیه می‌شود افرادی که در خوابیدن خود مشکل دارند در ساعت‌های قبل از خواب، شام سبک میل کنند. محتوای شام هم بهتر است بیشتر حاوی کربوهیدرات باشد. هنگام خواب لامپ‌های پرنور را خاموش و از نور های ملایم برای اتاق خواب استفاده کنید. قبل از رفتن به رختخواب دوش بگیرید. دوش آب گرم بدن را متعادل و فرمان خواب صادر می‌کند.

 

فقط هنگامی در رختخواب بروید که واقعا خواب آلود باشید و نیاز به خواب داشته باشید. رخت خواب و یا تخت خود را فقط برای خوابیدن و نه چیز دیگر استفاده کنید. در جای خواب خود مطالعه نکنید، تلویزیون تماشا نکنید و غذا نخورید، هیچ کاری بجز خوابیدن مجاز نیست. ساعت را هر روز بر روی یک ساعت خاص کوک کنید، مثلا هر روز ساعت ۹ صبح بیدار بشوید بدون توجه به اینکه شب چقدر خوابیده اید، این کار باعث می شود بدنتان بتواند یک ریتم و الگوی سازگار برای خواب شما به دست بیاورد.

 

از خواب های طولانی مدت در طول روز اجتناب کنید خواب بیشتر از ۴۰ دقیقه به مغز شما فرمان خواب عمیق را می دهید و بعد از بیدار شدن بدن کسل و خسته است و شب علت بی خوابی شما می شود. قهوه به دلیل داشتن کافئین خواب را از سر شما میپراند اگر می خواهید به بی خوابی دچار نشوید قبل از خواب قهوه ننوشید.

 

نکات ذکر شده را مورد توجه قرار دهید تا خوابی آسوده و راحت داشته باشید و از مشکل بی خوابی رنج نبرید.

منبع : arga-mag.com

علت  بی خوابی های شبانه

علت بی خوابی های شبانهسلنیوم در بدن یکی از مواد معدنی ضروری برای تقویت سیستم ایمنی پوست و مو می باشد و از قرص سلنیوم به همین منظور استفاده می شود.

سلنیوم یکی از مواد معدنی مهم در حفظ سلامت بدن می باشد که اگر کمبود آن در بدن احساس شود می توان از قرص های مکملی که در بازار یافت می شود استفاده نمود. قرص سلنیوم یکی از همین مکمل ها می باشد که ما در ادامه این بحث به معرفی و کاربرد این قرص پرداخته ایم.

آنچه باید از عنصر سلنیوم بدانید:

عنصر سلنیوم در بدن وظیفه محافظت از سلول ها را در برابر رادیکال های آزاد بر عهده دارد. خاصیت آنتی اکسیدانی آن در سلامت پوست و مو بسیار مهم می باشد. کمبود سلنیوم در بدن از استحکام ناخن ها کاسته و باعث شکنندگی آنها می شود. و علاوه بر این سبب تحلیل رفتن رنگدانه ها نیز می گردد. سلنیوم موجود در بدن از پوست در مقابل اشعه های مضر خورشید محافظت و شادابی و جوانی پوست را حفظ می کند. خوب است بدانید که سلنیوم یک ماده کمیاب و ضروری برای بدن می باشد و خواص درمانی زیادی از جمله محافظت در برابر بیماری های قلبی، بالا بردن قدرت سیستم ایمنی بدن، به حداکثر رساند کارکرد تیروئید، کاهش التهاب، جلوگیری از سرطان، پایین آوردن نشان های پیری زودرس، محافظت در مقابل آنتی بادی ها و بالا بردن سطح سلامت مو و هورمون ها را دارد.

قرص سلنیوم ساخته شده به کمک کمبود کلسیم در بدن می رود و از جذب و ماندگاری بالایی برخوردار می باشد و به دو شکل قرص و کپسول در دسترس عموم قرار دارد.

موادی که غنی از سلنیوم است:

در ذیل این مطلب به منابع سرشار از سلنیوم اشاره کرده ایم:

غلات حبوبات آجیل قارچ گوشت ماهی تخم مرغ تن ماهی خرچنگ دریایی

و مهمترین و غنی ترین منبع سلنیوم آجیل برزیلی می باشد.

هشدارهای مصرف قرص سلنیوم و یا منابع آن:

مسمومیت با قرص سلنیوم و عنصر سلنیوم به اندازه کمبود آن در بدن می تواند خطرناک باشد، پس در برنامه خود به اندازه و به جا از داروی سلنیوم استفاده کنید. نشانه های مسمومیت با سلنیوم به شرح زیر می باشد:

بوی بد دهان اختلالات گوارشی خستگی تحریک پذیری اشکال در تمرکز سیروز کبدی ادم ریوی و حتی مرگ موارد مصرف این قرص:

از داروی سلنیوم به منظورهای زیر بهره می برند:

تقویت سیستم ایمنی کمک به حفظ سلامت پوست و مو در بدن عوارض این دارو در صورت زیاده روی در مصرف:

استفاده بیش از اندازه از قرص سلنیوم عارضه های جانبی زیر را به دنبال دارد:

اسهال ضعیف شدن ناخن های دست نفس و عرق بدن بوی سیر می دهد ریزش مو بد اخلاقی خارش پوست حالت تهوع استفراغ خستگی و ضعف غیر طبیعی موارد پرهیز استفاده از این قرص

از قرص سلنیوم با موارد اشاره شده در زیر پرهیز کنید:

سیگار الکل الترومبوپک شکل و مقدار مصرف این دارو:

هرچند اندازه و شکل دقیق مصرف دارو را باید پزشک تعیین کند، اما روزانه یک عدد قرص به همراه غذا صرف می شود. معمولا اندازه مصرف سلنیوم در روز به طریق زیر می باشد:

از بدو تولد تا سه سالگی مقدار ده تا بیست میکروگرم در روز از سن سه تا شش سالگی بیست میکروگرم در روز از سن شش تا ده سالگی میزان سی میکروگرم در روز بزرگسالان و مردان جوان چهل تا هفتاد میکروگرم در روز بزرگسالان و زنان جوانان چهل و پنج تا پنجاه و پنج میکروگرم در روز مادران باردار شصت و پنج میکروگرم در روز مادرانی که با شیر خود نوزادانشان را تغذیه می کنند هفتاد و پنج میکروگرم در روز نکات قابل ذکر در استفاده از این دارو:

قبل از شروع دارو شرایط مطرح شده در ادامه این مطلب را جدی بگیرید:

قبل از مصرف قرص سلنیوم در حاملگی و شیر دهی با پزشک خود مشورت کنید. اندازه بیش از اندازه این مکمل در دوران شیر دهی سبب ضرر برای مادر و یا نوزاد می شود. اگر به این دارو و یا دیگر دارو آلرژی و حساسیت دارید، حتما به پزشک خود را در جریان بگذارید. اگر از هر گونه ناراحتی و بیماری رنج می برید، قبل از شروع به استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت فراموشی یک نوبت از مصرف دارو، به سرعت بعد از یادآوری آن را استفاده بفرمایید. اما اگر به تایم بعدی مصرف نزدیک بودید، دارو را نخورید و از دو برابر کردن دوز آن جدا خودداری کنید. اگر ناراحتی معده دارید، امکان افزایش سلنیوم در خون شما و افزایش عوارض جانبی آن بالا می رود.

حتی مکمل های غذایی و دارویی را بدون مشورت و در نظر گرفتن شرایط خودتان مصرف نفرمایید. سالم و تندرست باشید.

منبع : arga-mag.com

همه چیز درباره قرص سلنیوم

همه چیز درباره قرص سلنیوممطالعه‌ای تازه نشان داده است زنانی که طی دوران حاملگی از داروی «آسپرین» استفاده کنند حدود ۲/۵ برابر بیشتر از معمول، نوزاد خود را در معرض خطر ابتلا به آسیب‌های مغزی قرار خواهند داد.

محققان دانشگاه کپنهاک در پژوهشی با جامعه آماری بیش از ۱۸۰ هزار زن دانمارکی و نروژی، متوجه شدند احتمال ابتلای نوزاد به فلج مغزی در مادران حامله‌ای که طی دوران حاملگی آسپرین مصرف می‌کرده‌اند، ۲/۵ برابر بیشتر است. این مشکل همچنین ۵۰ درصد در نوزادان زنانی دیده شد که طی این دوران، پاراستامول (paracetamol) مصرف می‌کردند. به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دیلی‌میل، بروز فلج مغزی در نوزادان باعث می‌شود که آنها به طور معمول تا انتهای عمرشان دچار عوارض ناشی از آن همچون مشکلاتی در تکلم و حرکت شوند. این آسیب مغزی فقط در بریتانیا هر سال ۲ هزار نوزاد را دامنگیر خود می‌کند.

آسیب حاصله می‌تواند ناشی از خونریزی در مغز یا کاهش تولید خون و اکسیژن باشد. ابتلای مادر به عفونت در دوران حاملگی نیز عامل موثر دیگری در این زمینه به شمار می‌رود. با این حال، پزشکان تاکید دارند که در بسیاری از موارد، علت اصلی، مشخص و روشن نیست. ضعف عضلانی، مشکلات گفتاری، اختلالات بینایی و معلولیت و کاهش توان یادگیری از جمله شایعترین عوارض ناشی از بروز آسیب مغزی در نوزادن به شمار می‌رود.

منبع : namehnews.ir

مضرات مصرف آسپرین در دوران حاملگی

مضرات مصرف آسپرین در دوران حاملگیمتخصص بیماری‌های کودکان گفت: ‌باید به خانواده‌ها آموزش داده شود تا مجموعه‌ای از نشانه‌های اولیه عفونت‌های تنفسی را شناسایی‌کنند و شروع درمان با آنتی‌بیوتیک با تجویز پزشک به موقع انجام شود.

آزاده فهیمیان ، در ارتباط با موضوع سرماخوردگی کودکان اظهارداشت: براساس گزارش‌های منتشر‌ شده، مصرف آنتی‌بیوتیک‌های ‌رایج هنگام مشاهده‌ نشانه‌ها‌ی اولیه‌ی سرماخوردگی در کودکانی که بعد از یک سرماخوردگی معمولی دچار خس‌خس شدید و مشکل تنفسی می‌شوند و در خطر ابتلا به بیماری شدید در دستگاه تنفسی تحتانی می‌باشند، می‌تواند مفید باشد.

وی افزود: مصرف زودهنگام برخی آنتی‌بیوتیک‌ها در جلوگیری‌ از عفونت‌های تنفسی ناشی‌ از پیشرفت سرماخوردگی سودمند است.

این متخصص بیماری های کودکان گفت: خردسالان عموماً به عفونت‌های تنفسی مبتلا می‌شوند و غالب آنان به‌زودی از سرفه و احتقان بهبود می‌یابند، اما در تعداد قابل توجهی از آنها بیماری شدت می‌یابد، تاحدی که منجر به بروز مشکلات تنفسی شدید و مراجعه به درمانگاه‌های مراقبت ویژه یا اورژانس می‌شود.

فهیمیان تاکید کرد: بهتر است به ‌خانواده ها آموزش داده شود تا مجموعه‌ای از نشانه‌های اولیه عفونت‌های تنفسی را شناسایی‌کنند تا شروع درمان با آنتی‌بیوتیک با تجویز پزشک به موقع انجام شود.

منبع : namehnews.ir

مصرف آنتی بیوتیک چه زمانی مفید است

مصرف آنتی بیوتیک چه زمانی مفید استکدو حلوایی در عین کالری پایین، سرشار از ویتامین‌ها و موادمعدنی است و خواص تغذیه‌ای فراوانی را برای بدن به‌ همراه دارد.

برخی از شاخص‌ترین این خواص عبارتند از:

تنظیم فشار خون

کدوحلوایی به‌علت برخورداری از فیبر، پتاسیم و ویتامین C برای قلب مفید است. طبق نتایج مطالعات اخیر، در درمان فشارخون بالا علاوه ‌بر کاهش مصرف سدیم باید به مصرف مقادیر کافی پتاسیم نیز توجه شود. افزایش مصرف پتاسیم همچنین با کاهش احتمال سکته در ارتباط است و موجب محافظت از بدن در برابر تحلیل توده‌های عضلانی و حفظ تراکم معدنی استخوان‌ها می‌شود.

 

تقویت سیستم ایمنی

تخم و گوشت کدوحلوایی سرشار از ویتامین C و بتاکاروتن است. این مواد مغذی نقش بسزایی در تقویت سیستم ایمنی ایفا می‌کنند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان

مطالعات نشان داده است مصرف مواد غذایی حاوی بتاکاروتن بالا موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات می‌شود. شواهد از این قرار است که رابطه معکوسی بین افزایش غلظت لیکوپن (نوعی بتاکاروتن) با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در سالخوردگان وجود دارد. پژوهشگران همچنین ضمن بررسی جمعی از ژاپنی‌ها دریافتند مصرف بتاکاروتن می‌تواند از پیشرفت سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) جلوگیری کند.

‌بعلاوه، کدوحلوایی غنی از آنتی‌اکسیدان‌هاست. ویتامین C، ویتامین E و بتاکاروتن موجود در این ماده‌غذایی در تأمین سلامت چشم و پیشگیری از آسیب‌های انحطاطی به چشم مؤثر است. در نتایج‌ پژوهشی که روی جمعیتی از زنان آفریقایی ـ ‌آمریکایی انجام گرفت، نشان داده شد مصرف سه یا بیش از سه وعده میوه در طول روز می‌تواند به ‌‌کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) کمک کند و حتی از سرعت پیشرفت این بیماری بکاهد.

تأمین فیبر

کدوحلوایی ازجمله منابع غذایی غنی از فیبر به‌شمار می‌رود. توصیه شده است روزانه ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنید. مصرف کافی فیبر علاوه‌بر کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون موجب تقویت گوارش و تنظیم حرکات روده‌ای می‌شود.

مبارزه با دیابت

کدوحلوایی در کنترل دیابت مؤثر است. ترکیبات گیاهی موجود در تخم و گوشت کدوحلوایی به جذب گلوکز از بافت‌ها و روده‌ها و نیز تنظیم میزان گلوکز کبد کمک می‌کند. همچنین در پاره‌ای از مطالعات نشان داده شده است کدوحلوایی در مواردی موجب کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود. از این‌رو، پژوهشگران در تلاشند از ترکیبات طبیعی موجود در این ماده‌ غذایی در ساخت داروهای ضددیابت استفاده کنند. با این‌ حال، اثبات تأثیر کدوحلوایی در پیشگیری از بیماری دیابت هنوز نیازمند انجام مطالعات بیشتری است.

منبع : namehnews.ir

تقویت سیستم ایمنی بدن با کدو حلوایی

تقویت سیستم ایمنی بدن با کدو حلواییآيا هميشه احساس مي‌كنيد كه ته دلتان ضعف مي‌رود؟ نمي‌توانيد آن تكه شكلات يا كيكي كه در يخچال مانده است را فراموش كنيد؟ مدام برای خوردن به كابينت و يخچال سرك مي‌كشيد؟ اينها نشان مي‌دهند كه شما هميشه گرسنه‌ايد و نمي‌توانيد ميل به ريزه‌خواري را در خود كنترل كنيد. در ادامه علل گرسنگی همیشگی بیان می‌شوند.

 

بيش از رفع گرسنگي غذا مي‌خوريد

فرقي ندارد چه حجمي از غذا در مقابل‌تان باشد. شما عادت كرده‌ايد كه بشقاب‌تان را تمام كنيد. اين عادت معمولا ناشي از مسائل تربيتي است. يعني اينكه به ما از كودكي آموزش داده‌اند كه بشقابمان را تميز كنيم و دچار اسراف نشويم. اما درباره غذا خوردن هميشه بايد به صداي معده‌تان توجه كنيد. توصيه مي‌كنيم داخل بشقاب‌تان به اندازه‌اي كه احساس گرسنگي داريد غذا بكشيد. از ميزان كم شروع كنيد و اگر سير نشديد دوباره بكشيد. توجه داشته باشيد كه برخي مواقع ما اصلا گرسنه نيستيم و بدنمان نيازي به غذا ندارد اما از روي ميل و هوس شروع به خوردن مي‌كنيم.

بسياري از چيزها را غدقن كرده‌ايد

اگر مصرف برخي مواد غذايي را برايتان غدقن كرده‌اند يا خودتان غدقن كرده‌ايد تا مبادا چاق شويد نتيجه اين مي‌شود كه تمام روز را به خوردن اين مواد غذايي فكر خواهيد كرد. اين يك واقعيت است كه انسان از هر چه بر حذر شود به آن مشتاق‌تر مي‌شود. در اين صورت فرد نمي‌تواند مقاومت كند و به سراغ مواد غذايي غدقن شده مي‌رود و بعد از خوردن، عذاب وجدان مي‌گيرد. نيازي نيست خودتان را از لذت خوردن محروم كنيد. اگر ميل به خوردن شكلات داريد يك مربع ميل كنيد تا احساس نيازتان ارضا شود.

تند غذا مي‌خوريد

زماني كه يك تكه كيك شكلاتي را در عرض چند ثانيه محو مي‌كنيد زماني براي چشيدن آن نخواهيد داشت. همين سرعت باعث مي‌شود كه چند دقيقه بعد نيز احساس گرسنگی و مصرف يك تكه كيك ديگر به سرتان بزند چون طعم آن را به‌درستي نفهميده‌ايد. درباره غذا خوردن نيز همين است. تند غذا خوردن باعث مي‌شود معده مجال اعلام پر شدن نداشته باشد. بنابراين شما به خوردن ادامه خواهيد داد. حتي دو ساعت بعد دوباره احساس گرسنگي خواهيد كرد. كاري كه بايد بكنيد اين است كه در كمال آگاهي و تمركز غذا ميل كنيد.

ريزه‌خواري مي‌كنيد

ريز‌ه‌خواري يعني خوردن در حالي كه گرسنه‌تان نيست. معده به بزرگي يك مشت است. اين عضو مانند كيسه‌اي است كه به اندازه ميزان مواد غذايي مصرف شده منبسط مي‌شود. اگر زماني كه معده خالي نيست باز هم مواد غذايي وارد آن شود بزرگ‌تر شده و اشتها نيز افزايش پيدا مي‌كند. براي مقابله با اين مشكل به اندازه‌اي كه سير مي‌شويد غذا ميل كنيد نه بيشتر. اگر براي وعده ناهار كم غذا مي‌خوريد و حدود ساعت ۱۷ دلتان ضعف مي‌رود يك ميان وعده سبك لازم داريد. همين ميان وعده سبك معده‌تان را تا رسيدن زمان شام پر مي‌كند.

بيش از اندازه آب مي‌نوشيد

درست است كه آب يك ماده ضداشتهاي طبيعي است. اما بهتر است احتياط كنيد. نوشيدن آب قبل از غذا از ترس اينكه ۳ پرس غذاي كامل نخوريد و چاق نشويد، ايده خوبي نيست. چون آب صرفا چند دقيقه معده را پر مي‌كند و شما به‌طور موقت غذاي كمي مي‌خوريد. اما به محض اينكه آب از معده خارج مي‌شود گرسنگي شديدي سراغتان مي‌آيد. زماني كه احساس گرسنگي به سراغتان مي‌آيد در گام اول بايد از خودتان بپرسيد آيا واقعا معده‌تان خالي است و نياز به غذا دارد؟ اگر پاسخ‌تان به اين سوال مثبت بود خودتان را محروم نكنيد.

مي‌ترسيد گرسنه‌تان شود

روزانه ۳ وعده غذايی كامل ميل كنيد و هيچ‌وقت صبحانه را ناديده نگيريد. تحت تاثير تبليغات غيراصولي قرار نگيريد. صرفنظر كردن از وعده‌هاي غذايي و ترسيدن از گرسنگي راه علاج نيست. در خيلي از اين تبليغات دشمن درجه يك تناسب اندام را گرسنگي و غذا خوردن عنوان مي‌كنند. در حالي كه براي كنترل وزن بايد به سنسورهاي بدن توجه كنيد و فقط زماني غذا بخوريد كه واقعا گرسنه‌تان است. اگر مي‌ترسيد كه صداي شكمتان بلند شود هميشه يك ميان وعده ساده دم دست داشته باشيد و منتظر وعده ناهار نمانيد.

منبع : armandaily.ir

چرا همیشه احساس گرسنگی داریم

چرا همیشه احساس گرسنگی داریمجدا از خوشمزگی، خرما خواص مفیدی به‌ویژه برای سلامتی قلبی دارد. انواع مختلف خرما، یک ماده غذایی بسیار مفید برای اندام‌های بدن و به‌ویژه برای قلب است.تحقیقات بسیاری که در سراسر جهان درباره خواص خرما انجام شده، نتایج حیرت‌آوری از خواص این ماده غذایی برای سلامتی انسان را نشان می‌دهد.درادامه خواص شگفت‌انگیز خرما را می‌خوانید.

افزایش انرژی بدن و مغز

خرما سرشار از قند‌های ساده همچون گلوکز، فروکتوز و ساکاروز است و به همین دلیل یک ماده انرژی‌زای سریع برای بدن است. کارشناسان تغذیه به ورزشکاران توصیه می‌کنند ۲ وعده خرما قبل و بعد از تمرین‌ها داشته باشند تا انرژی لازم تامین شود. خرما به مغز انرژی لازم برای تقویت حافظه و تمرکز را می‌دهد و به همین دلیل خرما را به رژیم غذایی کودکان و سالخوردگان اضافه می‌کنند تا در مورد این گروه اخیر از خطر ابتلا به آلزایمر جلوگیری شود.

جلوگیری از سرطان

خرما غنی ازمنیزیم است و این ماده باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌شود. منیزیم التهاب را در بدن کاهش می‌دهد. التهاب دلیل اصلی بسیاری از بیماری‌ها و از جمله انواع سرطان است. خرما دارای آنتی‌اکسیدان هاست که با رادیکال‌های آزاد می‌جنگند. در تحقیقی که در مجله بریتانیایی تغذیه در سال ۲۰۱۵ منتشر شده خوردن خرما از امکان ابتلا به سرطان معده و روده را کاهش می‌دهد.

جلوگیری از سکته قلبی

خرما یک منبع خوب برای پتاسیم است که ماده‌ای مهم در سلامتی قلب است. کارشناسان تغذیه می‌گویند مصرف روزانه ۱۰۰ گرم خرما ۲۰‌درصد پتاسیم مورد نیاز روزانه را تامین می‌کند. یک تحقیق دیگر نشان می‌دهد زنانی که روزانه ۳۲۰۰ میلیگرم پتاسیم مصرف می‌کنند ۲۱‌درصد کمتر در معرض حمله قلبی قرار می‌گیرند.

جلوگیری از سختی رگ‌ها

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف روزانه خرما از سخت‌شدن رگ‌ها جلوگیری می‌کند که علت اصلی سکته قلبی است. سخت‌شدن رگ‌ها در اثر بالا بودن کلسترول بد در بدن به‌وجود می‌آید. مصرف روزانه ۱۰۰ گرم خرما برای مدت ۴ هفته باعث کاهش تیروگلیسیرید‌ها در بدن به میزان ۱۵‌درصد و اکسیده شدن چربی در خون را به میزان ۳۳‌درصد می‌شود و همه این‌ها بدون بالا رفتن قند خون صورت می‌گیرد.

درمان زخم‌معده

از خرما، به‌دلیل خاصیت تنظیم‌کننده دستگاه گوارش، از قرن‌ها پیش برای درمان زخم معده استفاده می‌شده است. تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ انجام شده، نشان می‌دهد که خرما التهاب حاصل از زخم معده را کاهش می‌دهد و این تحقیق همچنین ثابت می‌کند که خوردن خرما برای درمان زخم معده موثرتر از مصرف دارو است.

جلوگیری از کم‌خونی

خرما سرشار از آهن است و ماده اصلی در هموگلبین خون است. کمبود آهن در بدن باعث کم‌خونی می‌شود و به همین دلیل خوردن روزانه خرما مقدار لازم آهن را به بدن می‌رساند و از کم‌خونی به‌ویژه در کودکان و زنان باردار جلوگیری می‌کند. ۱۰۰ گرم خرما حاوی ۹/۰ میلیگرم آهن است.

منبع : armandaily.ir

خواص شگفت‌انگیز خرما

خواص شگفت‌انگیز خرما